2014-12-12 00:13:11
Φωτογραφία για Κακός ο ΠΑΟΚ είπε αντίο στην Ευρώπη
Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Τούμπα από την Γκινγκάμπ (1-2) κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League. Ο "Δικέφαλος"¨πλήρωσε τις γνωστές του αμυντικές αδυναμίες για ακόμη μία φορά φέτος, κάτι που έκανε τους οπαδούς του να ζητάνε επιτακτικά μεταγραφική ενίσχυση.Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε κουρασμένος και άναρχος στο παιχνίδι του, είχε ευκαιρίες να πάρει τη νίκη αλλά οι Γάλλοι με αντεπιθέσεις έκαναν τη ζημιά και πήραν την πρόκριση στους «32». Μια στημένη φάση και μια κεφαλιά του αμαρκάριστου Μποβού έφεραν το 0-1 και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα. Ακόμα και μετά το 0-1, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν παίζοντας χωρίς νεύρο και επισκέπτονταν σπάνια την αντίπαλη περιοχή. Η τύχη όμως χαμογέλασε καθώς στην πρώτη αξιόλογη φάση, κέρδισαν το πέναλτι μετά από χέρι του Γιάκομπσεν στο 22′ και ο Αθανασιάδης έκανε το 1-1. Αυτό ήταν η αφορμή για να “ξυπνήσει” κάπως ο ΠΑΟΚ και να πιέσει τους Γάλλους παίρνοντας ψυχολογία και από την κερκίδα
. Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν έπαψαν να είναι επικίνδυνοι και θα μπορούσαν να σκοράρουν ξανά στο 32′ όταν ο Μποβού με σουτ βρήκε το δοκάρι. Πάντως το 1-1 έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Με μεγαλύτερη διάθεση μπήκε στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ο οποίος θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ αν η κεφαλιά του αφύλαχτου Αθανασιάδη στο 52′ δεν έβρισκε το οριζόντιο δοκάρι. Πάντως το παιχνίδι ήταν ανοιχτό καθώς και οι Γάλλοι δεν έμειναν πίσω να διαφυλάξουν το σκορ αλλά προσπαθούσαν συχνά να βγουν στην κόντρα. Το παιχνίδι παρέμεινε άναρχο (στα όρια της αφέλειας) και κρεμόταν από μια κλωστή καθώς και οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να σκοράρουν με τους Γάλλους μόνο στο τελευταίο 15λεπτο να υποχωρούν κάποια μέτρα στο γήπεδο χωρίς πάντως να χάνουν την ευκαιρία να απειλήσουν όταν μπορούσαν σε αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές μάλιστα, ο Μποβού έκανε το 1-2 και έβαλε ουσιαστικά τέλος στα όνειρα του ΠΑΟΚ για πρόκριση.