2015-02-14 02:54:30
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με την φωτιά αλλά δεν κάηκε
Το +20 (26-6) του πρώτου δεκαλέπτου έδινε την εντύπωση πως ο Παναθηναϊκός θα περάσει εύκολο βράδυ στο ΟΑΚΑ, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Οι Σέρβοι όμως δεν έμειναν εκεί. Αντίθετα, πάλεψαν και με μπροστάρη τον Μαριάνοβιτς έφεραν τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα (52-53) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Προηγήθηκαν μάλιστα ακόμα και με τρεις πόντους (62-65) στο 37', πριν αναλάβουν δράση οι Διαμαντίδης και Σλότερ για να κάνουν... ανατροπή στην ανατροπή και να χαρίσουν τη νίκη στο "τριφύλλι" με 74-69. Έτσι, οι "πράσινοι" βρίσκονται πλέον στη δεύτερη θέση του ομίλου τους στο Top 16 (έχουν πέντε νίκες -όσες και η Μακάμπι), την ώρα που οι "ερυθρόλευκοι" παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας. Ο Ιβάνοβιτς δήλωσε: "Ήταν μία σημαντική νίκη για εμάς. Είχα πει πριν το παιχνίδι ότι ο Ερυθρός Αστέρας έχει πολλούς και ταλαντούχος παίκτες, μια ομάδα που παίζει επιθετική άμυνα και είναι καλή στο τρανζίσιον
. Στο πρώτο δεκάλεπτο παίξαμε πολύ καλά και το έργο μας ήταν εύκολο με κυκλοφορία και άμυνα. Η αλλαγή στο δεύτερο δεκάλεπτο οφείλεται σε δύο λόγους: αφενός στην άνοδο του Ερυθρού Αστέρα αφετέρου στο γεγονός ότι αρκεστήκαμε στη διαφορά των 20 πόντων. Δείξαμε πάντως υπομονή στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα, στοιχείο που μας οδήγησε στη νίκη. Ο Ερυθρός Αστέρας έπαιξε πιο δυνατά, πιο σκληρά και με μεγαλύτερη σωματική δύναμη, αφού πήραμε την διαφορά, ενώ εμείς αρχίσαμε να παίζουμε πιο χαλαρά. Πάνω απ' όλα οι παίκτες που μπήκαν από τον πάγκο δεν έδωσαν αυτά που θα περίμενα εγώ".