2015-04-24 22:07:16
Φωτογραφία για ΗΤΑΝ... ΑΛΛΟΥ! ΠΑΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 ΣΕΤ ΚΑΙ 1-1 ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ
Με όπλο του το σερβίς ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Ολυμπιακού στην κατάμεστη Κυψέλη και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Αγνώριστος ο Ολυμπιακός, δεν θύμισε σε τίποτα το πρώτο ματς, έδωσε την ευκαιρία στις "πράσινες" στην Κυψέλη να φέρουν στα ίσα τη σειρά των τελικών, με τις ερυθρόλευκες να είναι σαν να μην… μπήκαν ποτέ στο γήπεδο.

Στα καθαρά αγωνιστικά Το παιχνίδι μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ ήταν ισορροπημένο με τον Ολυμπιακό να προηγείται 7-8 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ, αλλά ο Παναθηναϊκός με τα συνεχόμενα λάθη των ερυθρόλευκων στην επίθεση κατάφερε να ξεφύγει με 15-10, έχοντας την Μερτέκη στο σερβίς. Με την Νέσοβιτς στο σερβίς τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη μείωσαν σε 15-14, αλλά οι «πράσινες» έφτασαν ξανά στο +3 (17-14) και στην συνέχεια με ένα σερί 5-0 μετέτρεψαν το 19-17 σε 24-17, φτάνοντας στο 25-18.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά (0-6) με την Μπραμπόροβα να..
. «εκτελεί» από την γραμμή του σερβίς το δεύτερο σετ. Στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ οι ερυθρόλευκες διατήρησαν το προβάδισμα (4-8). Από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός με την Χρήστου (πήρε στο 0-6 τη θέση της Βίλκου) διαγώνια έκανε την μεγάλη αντεπίθεση του. Με τρεις άσσους (6-8, 7-8, 10-8) της «χρυσής» αλλαγής, οι «πράσινες» έφτασαν στο 12-8 με 8-0 σερί! Στην συνέχεια την… σκυτάλη πήρε η Μεταξά, ενώ η Χρήστου με άλλους δύο άσσους «καθάρισε» το σετ για το 25-14.

Με κεκτημένη ταχύτητα, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ολυμπιακό και προηγήθηκε από την αρχή 8-3 και 13-7. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση έλεγχε πλήρως το σετ και έφτασε εύκολα στο 25-15 για το τελικό 3-0 και την ισοφάριση (1-1) στην σειρά των τελικών.

Ο τρίτος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Δευτέρα 27/4 στις 19.00 στο κλειστό του Ρέντη

Τα σετ: 25-18, 25-14, 25-15