2015-06-03 22:00:11
Φωτογραφία για Οι αγγαρείες συνεχίζονται για την ΑΕΚ
Από το ματς και τη μέρα που εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο της, τα πλέι οφ έχουν αρχίσει να μετατρέπονται σε εφιάλτη για την ΑΕΚ. Μετά την κακή εμφάνιση αγγαρείας στην Κόρινθο και την ισοπαλία με την Παναχαϊκή, σήμερα τα πράγματα στη Ριζούπολη έγιναν ακόμα χειρότερα. Τρεις φορές βρέθηκε η ΑΕΚ πίσω στο σκορ από τον Απόλλωνα και τελικά έστω και στο φινάλε, τουλάχιστον απέφυγε την ήττα και έφυγε με το 3-3. Μάλιστα αυτή την φορά δεν υπήρχε ούτε το ελαφρυντικό των πολλών αλλαγών και της πειραματικής ενδεκάδας. Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με το καλό της, τηρουμένων των απουσιών, σχήμα. Κι όμως, η εικόνα που παρουσίασε ήταν κάτω του μετρίου. Με ένα σωρό τρύπες στην άμυνα, με κακή κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς τρόπο να φτάσει με ορθόδοξο τρόπο στην αντίπαλη άμυνα. Και αν την έσωσε την ΑΕΚ κάτι στο σημερινό ματς με τον Απόλλωνα, ήταν το κρεσέντο του Κρισάντους που πέτυχε δυο γκολ αλλά και η κλάση του Μπαρμπόσα που έβγαλε τα κάστανα από την φωτιά στο φινάλε
. Κατά τα άλλα η ΑΕΚ θα μπορούσε κάλλιστα να έφευγε ηττημένοι από την Ριζούπολη. Τρεις φορές άλλωστε βρέθηκε πίσω στο σκορ. Και τις τρεις διότι η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ ήταν ομάδας σχολικού πρωταθλήματος. Ειδικά στα δυο πρώτα γκολ που πέτυχε ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο, οι σκόρερ ήταν ανενόχλητοι να σκοράρουν. Τόσο ο Τζιώρας στο 24’ όσο και ο Ανγκούλο στο 45’, βρέθηκαν μόνοι τους στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ και εκτέλεσαν ο πρώτος με το κεφάλι και ο δεύτερος με πλασέ. Ενώ στην φάση του τρίτου γκολ του Απόλλωνα η μπάλα χάθηκε στη μεσαία γραμμή και ο Σουάνης εκτέλεσε από το… σπίτι του. Ευτυχώς η ΑΕΚ είχε τον Κρισάντους σε συνεχόμενο κρεσέντο. Πρώτα ισοφάρισε σε 1-1 στο πρώτο ημίχρονο με κοντινό πλασέ, κατόπιν έφερε και πάλι το ματς στα ίσια σε 2-2 πάλι με όμορφο κοντρόλ και πλασέ εξ επαφής. Ενώ ήταν η κλάση του Μπαρμπόσα αυτή που έσωσε την ήττα. Ο Πορτογάλος έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ του Κρισάντους και κυρίως πέτυχε με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή το 3-3, στο τελευταίο λεπτό του ματς.

Πηγή: enwsi.gr