2015-07-19 17:00:30
Φωτογραφία για Φανταστικό γκολ στο ντεμπούτο του Τέβες με την Μπόκα Τζούνιορς
Ήταν το 53ο λεπτό στο μεγάλο ματς του "Μπομπονέρα", μεγάλο διότι η Μπόκα Τζούνιορς υποδεχόταν την Κίλμες και ο Κάρλος Τέβες στο ντεμπούτο μετά την επιστροφή του στην μεγάλη του αγάπη, όταν ο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα και οπαδοί απόλαυσαν ένα θαυμάσιο γκολ. Ο Χόναταν Καλέρι βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, έχοντας τον Τέβες αριστερά, αλλά δεν του έδωσε την μπάλα. Ο Βάλτερ Μπενίτες απέκρουσε το πλασέ, αλλά η μπάλα πήγε ξανά στον Καλέρι, ο οποίος είχε έμπνευση, έκανε ραμπόνα και πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, κάνοντας το 2-0. Η Μπόκα τελικά νίκησε με 2-1 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Κάρλος Τέβες έπαιξε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τους δύο επιθετικούς και στο πρώτο ημίχρονο είχε δύο όμορφες στιγμές, ενώ στο δεύτερο στα πρώτα λεπτά δύο σπουδαίες ευκαιρίες, στην δεύτερη μάλιστα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.