2015-09-27 11:00:16
Φωτογραφία για Ο Σφαιρόπουλος πήρε το μάθημα του
Ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα από την Μπάγερν το βράδυ της Παρασκευής στο τουρνουά της Ζαντάρ. Το ανησυχητικό δεν ήταν τόσο το τελικό 77-60, όσο το γεγονός ότι η άμυνα των "ερυθρόλευκων" έδωσε πολλά δικαιώματα στους Γερμανούς που έκαναν ότι ήθελαν, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός πάντως είχε πολλές απουσίες καθώς δεν έπαιξαν οι Σπανούλης, Πρίντεζης, Χάντερ, Μιλουτίνοφ και Χάκετ. Η ήττα ήρθε και λόγω κούρασης, αλλά το σημαντικότερο από όλα, όπως είπε μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, είναι το γεγονός πως πάρθηκαν πάρα πολλά μαθήματα. Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν μερικά προβλήματα από τους πιο έτοιμους Βαυαρούς και σίγουρα ο κόουτς του Ολυμπιακού θα βρει τι έφταιξε. Αυτή η ήττα ήρθε σε μια περίοδο η οποία δεν κάνει κακό στον Ολυμπιακό, αλλά μόνο καλό. Ο Σφαιρόπουλος θα εστιάσει στα σημεία που πρέπει ώστε να μην εμφανιστούν ξανά οι ίδιες δυσλειτουργίες και στα επόμενα παιχνίδια και με την αρωγή των διεθνών, η ομάδα θα είναι σαφώς καλύτερη.