2015-10-04 23:00:11
Φωτογραφία για Ο Ολυμπιακός άλωσε και την Τούμπα
Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στην Τούμπα, νίκησε άνετα 2-0 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, έκανε το 6Χ6 στο πρωτάθλημα και έδειξε ότι δεν τον σταματάει τίποτα και κανείς. Η άμυνα του ΠΑΟΚ "κόλλησε" σε δύο φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με συνέπεια ο Ιντέγιε στο 27΄ να ανοίξει το σκορ "αδειάζοντας" τον Κόστα και πλασάροντας τον Όλσεν και ο Μιλιβόγιεβιτς να νικήσει τους πάντες στον αέρα και να γράψει το 0-2 στο 36΄ με κεφαλιά. Από κει και έπειτα ο Δικέφαλος είχε πέντε καλές στιγμές για να σκοράρει και να ξαναμπεί στο ματς, όμως ο Ρομπέρτο κράτησε το μηδέν με καθοριστικές επεμβάσεις και ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι της Τούμπας. Οι παίκτες του Δικεφάλου έχασαν ένα ημίχρονο χωρίς να έχουν συγκέντρωση στο παιχνίδι τους, είχαν μεγάλες ευκαιρίες στην επανάληψη, αλλά σε γενικές γραμμές δεν ήταν χειρότεροι των αντιπάλων τους. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την αποτελεσματικότητά του καθώς έκανε δύο τελικές προς την εστία από τις 9 του και έβαλε ισάριθμα γκολ! Ενώ ο ΠΑΟΚ με 62-38 κατοχή και 11-1 κόρνερ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Με το ένα εκ των γκολ του Ολυμπιακού να προέρχεται από το μοναδικό κόρνερ που κέρδισε! Ο ίδιος ο Τούντορ πάντως παραδέχτηκε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού που για ένα ακόμη ματς ήταν άψογα καθοδηγούμενος από τον προπονητή του και είχε πολύ καλή οργάνωση σε κάθε τομέα του παιχνιδιού του. Σε ένα παιχνίδι που μάλλον η ισοπαλία έμοιαζε πιο δίκαια, ο ΠΑΟΚ έχασε το τρίποντο και έμεινε πίσω 8 πόντους από την κορυφή.