2015-10-31 15:00:27
Φωτογραφία για Οι πελατειακές σχέσεις του Νίνη με την ΑΕΚ
Η ΑΕΚ αποτελούσε πάντοτε κάτι το ιδιαίτερο στην καριέρα του Σωτήρη Νίνη, έναν ξεχωριστό αντίπαλο που θα τον σημαδεύει για μια ζωή.  Ο Νίνης άλλωστε είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής των δύο ομάδων που θα αναμετρηθούν στο ντέρμπι της Κυριακής στη Λεωφόρο που ετοιμάζεται για… 12άρι! Η πρώτη του συμμετοχή σε ντέρμπι με την ΑΕΚ ήταν στις 18 Φεβρουαρίου του 2007 στο 1-4 του ΟΑΚΑ όπου σκόραρε ένα καταπληκτικό γκολ στο 8’ και η δεύτερη στις 15 Μαϊου του 2008, στο 1-1 με την ΑΕΚ γηπεδούχο όπου έπαιξε για 69 λεπτά. Το τρίτο του ματς απέναντι στην Ενωση ήταν στις 30 Απριλίου του 2008 στη Λεωφόρο στο θριαμβευτικό 4-1 του Παναθηναϊκού (8’ Παπαδόπουλος, 27’ Μάτος, 32’, 44’ Ιβανσιτς-71’ Ριβάλντο) όπου αγωνίστηκε ως βασικός μέχρι το 68’. Στις 31 Αυγούστου του 2008 αγωνίστηκε ως αλλαγή σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο στην ήττα του Παναθηναϊκού με 2-1, ενώ ως αλλαγή στο 79’ μπήκε και στη νίκη του Παναθηναϊκού επί της γηπεδούχου ΑΕΚ (1-0) στις 27 Σεπτέμβρη του 2009.  Ακολούθησε μία ακόμα νίκη απέναντι στο “δικέφαλο” με 0-2 στις 25 Μαϊου του 2011 (βασικός ως το 64’) και μία ισοπαλία με 1-1 στις 12 Μαϊου 2011 (βασικός ως το 87’), μία ήττα και μία νίκη στα ματς του Κυπέλλου την ίδια σεζόν (ΠΑΟ-ΑΕΚ 0-2 και ΑΕΚ-ΠΑΟ 2-3, με το γκολ του Μίτσελ στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων από το κέντρο), ενώ η δέκατη συμμετοχή του ήταν στην ήττα με 2-0 στις 7 Μαϊου του 2012 όπου έπαιξε για μόλις 24 λεπτά
. Τελευταία φορά ως βασικός ξεκίνησε στο νικητήριο ντέρμπι του Τριφυλλιού επί της ΑΕΚ με 1-0 στις 20 Μαϊου του 2012 με το γκολ του Τοτσέ (62’). Μετά από όλα αυτά είναι δυνατόν ο Αναστασίου να σκέφτεται ακόμα αν θα τον χρησιμοποιήσει τη Κυριακή;