2016-01-23 22:00:32
Φωτογραφία για Ο Πουλίδο έβγαλε τον Ολυμπιακό από τα δύσκολα
Με τον Αλαν Πουλίδο να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ύστερα από ασίστ του Φορτούνη στο 74′, ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα 1-0 την Ξάνθη, στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League. Ο πρωταθλητής ήταν επιεικώς μέτριος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βελτιώθηκε στο δεύτερο. Η Ξάνθη αν και ήταν άτυχη στη φάση με το δοκάρι του Σολτάνι στο 66′, στάθηκε σε γενικές γραμμές αρκετά  καλά στο γήπεδο. Ο Πουλίδο πάντως άρπαξε από τα μαλλιά την ευκαιρία που του έδωσε ο Μάρκο Σϊλβα αφού προσπάθησε αρκετά και ήταν μέσα σε πολλές φάσεις πετυχαίνοντας τελικά και το μοναδικό γκολ του αγώνα. Ικανοποιημένος από την εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού με τη Ξάνθη δήλωσε ο Μάρκο Σίλβα. «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, κόντρα σε μία δύσκολη ομάδα. Η Ξάνθη δεν βρίσκεται στη θέση που της αξίζει. Δυσκολευτήκαμε αρκετά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε και κερδίσαμε. Δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις στην περιοχή της Ξάνθης και φτάσαμε στο πολυπόθητο γκολ της νίκης», είπε χαρακτηριστικά.