2016-11-28 22:00:25
Φωτογραφία για Ο Ατρόμητος έκανε την ανατροπή του αιώνα
Μετά από ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 2-0, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γνωρίσει ήττα-σοκ μέσα στην Τούμπα από τον Ατρόμητο με 3-4, χάρη σε γκολ του Τόνσο στο 93′. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειξαν από το ξεκίνημα ότι είχαν κέφια και βρήκαν δίχτυα στην πρώτη ευκαιρία που τους δόθηκε. Στο 3ο λεπτό, ο Πέλκας βρήκε με σέντρα από τα δεξιά τον Ροντρίγκες, και ο τελευταίος με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Το μόνο δυσάρεστο για τον Δικέφαλο στο πρώτο μέρος ήταν ο τραυματισμός του Γλύκου, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Μπρκιτς στο 13′. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς ήταν χάρμα ιδέσθαι παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και δημιουργώντας πολλές φάσεις μπροστά στην εστία του Γκορμπούνοφ.

Έτσι, το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει. Στο 27ο λεπτό, ο Ροντρίγκες ήταν αυτή τη φορά ο δημιουργός και ο Κουλούρης ο εκτελεστής για να γίνει το 2-0. Ο Έλληνας επιθετικός ήταν παρών και σε άλλες φάσεις του Δικεφάλου, χάνοντας μια απίθανη ευκαιρία στο 30′, μπροστά σε κενή εστία, ενώ είχε και δοκάρι σε δυνατό σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής
. Γενικά, οι γηπεδούχοι αναπτύσσονταν ωραία τόσο από τις πλευρές όσο και από τον άξονα, ενώ ο Ατρόμητος απείλησε ελάχιστα παρά το γεγονός ότι δεν κλείστηκε στην περιοχή του. Στην ανάπαυλα, έγινε και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, καθώς ο Ροντρίγκες, που αισθανοταν ενοχλήσεις από το πρώτο μέρος, έδωσε τη θέση του στον Μυστακίδη. Η απουσία του Αφρικανού επηρέασε τον Δικέφαλο, ο οποίος δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, ενώ στο 56′, χωρίς να έχει δεχθεί πίεση, είδε τον Λε Ταλέκ να μειώνει σε 2-1 με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν προβάδισμα με δυο γκολ στο 69′, όταν μετά από φάουλ του Τζαβέλλα και απόκρουση του Γκορμπούνοφ, ο Μυστακίδης με σουτ έκανε το 3-1. Στο ίδιο λεπτό, ο Ίβιτς έκανε και τρίτη αναγκαστική αλλαγή, με τον τραυματία Πέλκα να δίνει τη θέση του στον Σάχοφ. Οι ισορροπίες άλλαξαν ξανά στο 74′, όταν ο Κάνιας έκανε χέρι πάνω στη γραμμή, αποβλήθηκε με κόκκινη, και ο Ούμπιντες μείωσε σε 3-2 από το σημείο του πέναλτι. Ο Ατρόμητος πήρε μέτρα στο γήπεδο, έριξε στο παιχνίδι και τον Παπαδόπουλο και τελικά ήταν αυτός που με σουτ ισοφάρισε σε 3-3 στο 86′. Το… κεράσακι στην τούρτα μπήκε στο 93′, όταν ο Τόνσε έγραψε το 3-4 παγώνοντας ολοκληρωτικά την Τούμπα…