2017-01-02 16:00:45
Φωτογραφία για Αυτοί οι Ουαλοί τρελαίνουν κόσμο
Εγραψαν ιστορία οι Ουαλοί της Νιου Σεντς. Η ομάδα του Κρεγκ Χάρισαν με την νίκη κόντρα στη Ντρουϊντς για το πρωτάθλημα με 4-0, έφτασε τις 27 διαδοχικές σε όλες τις διοργανώσεις (21 στο πρωτάθλημα), καταρρίπτοντας το ιστορικό ρεκόρ του Αγιαξ, με 26 νίκες (19 στο πρωτάθλημα, 3 στο Κύπελλο και 4 στο κύπελλο πρωταθλητριών), από την σεζόν 1971-72. Η Νιου Σεντς γνώρισε την τελευταία της ήττα στις 19 Ιουλίου 2016, όταν έχασε στην Κύπρο από τον ΑΠΟΕΛ με 3-0 για τα προκριματικά του Chanmpions League, με γκολ των Αλεξάνδρου (54΄), Σωτηρίου (73΄) και Ντε Βινσέντι (πέναλτι 90΄+5).

Το απόλυτο ρεκόρ, , μόνο σε αγώνες πρωταθλήματος έχει η Μπενφίκα στην Primeira, με 23 νίκες στην σειρά από την σεζόν 1972/73. Ανάμεσα στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης, το ρεκόρ κατέχει η Μπάγερν, με 19 συνεχόμενες νίκες, την σεζόν 2013/14. Τόσες έχει φυσικά και ο Αγιαξ του Γιόχαν Κρόιφ στην Eredivisie, από την περίοδο 1971/72. Στην Ιταλία η Ιντερ την σεζόν 2006/07 παρουσίασε το ρεκόρ της Serie A με 17 συνεχόμενες νίκες, στις 16 σταμάτησε η Μπαρτσελόνα την περίοδο 2010/11, κάνοντας ρεκόρ στην La Liga. Στην Μπορντό από την σεζόν 2008/09, ανήκει το σχετικό ρεκόρ της Ligue 1, ενώ το ρεκόρ στην αγγλική Premier League, κατέχει η Αρσεναλ με 13 νίκες στην σειρά, από την χρονιά του τίτλου, την σεζόν 2001/02, την οποία και ισοφάρισε χθες η Τσέλσι του Αντόνιο Κόντε.