2021-01-22 17:00:09
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός κατέβασε ρολά

Ένα ξεχωριστό ρεκόρ έχει ο Παναθηναϊκός μέσα στο 2021, καθώς είναι η μοναδική ομάδα του ελληνικού πρωταθλήματος η οποία δεν έχει δεχθεί γκολ! Οι Πράσινοι έχουν συμπληρώσει τέσσερις συνεχόμενους αγώνες στην κορυφαία κατηγορία με clean sheet και στο νέο έτος έχουν κατεβάσει τα... ρολά, διατηρώντας το "μηδέν" στην άμυνα τους!  Ο Παναθηναϊκός έχει αντιμετωπίσει τον Αστέρα Τρίπολης (0-0), τον Απόλλωνα Σμύρνης (1-0), την ΑΕΛ (2-0) και τον Άρη (1-0) και έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του σε όλα τα ματς που έχει δώσει μέσα στο 2021, ενώ το τελευταίο γκολ που δέχθηκαν οι Πράσινοι ήταν στις 20 Δεκεμβρίου 2020 στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, όταν ο Ίνγκασον είχε σκοράρει στο 65ο λεπτό.  Από τότε έχουν περάσει 417 αγωνιστικά λεπτά και ο Παναθηναϊκός δεν έχει δεχθεί κάποιο τέρμα, ενώ η εντυπωσιακή βελτίωση στο αμυντικό κομμάτι έχει ανεβάσει το Τριφύλλι στην τρίτη θέση της λίστας με τις καλύτερες αμυντικές επιδόσεις του πρωταθλήματος.