2021-04-21 23:43:23
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός έχασε το τρένο της Ευρώπης στις καθυστερήσεις

Σε ματς… ζωής ή θανάτου, ο Παναθηναϊκός επικρατούσε της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ μέχρι το 92′, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν (1-1) και να "κλέβουν" τον βαθμό και τα… όνειρα του "Τριφυλλιού" για Ευρώπη. Ο αγώνας είχε σχετικά καλό ρυθμό, ωστόσο επρόκειτο κυρίως για ματς κέντρου, δίχως πολλές ευκαιρίες. Μάλιστα, μέχρι το 36ο λεπτό, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε καταφέρει να ολοκληρώσει κάποια αξιόλογη προσπάθεια στην αντίπαλη εστία. Εκείνη τη στιγμή, όμως, ήταν η ώρα του Ιωαννίδη. Από λάθος πάσα του Ανσαριφάρντ, ο Καρλίτος βγήκε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα, η οποία κόντραρε στην πλάτη του Λόπες κι ο Ιωαννίδης με κεφαλιά νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, αφού στο 45+2′, ο Διούδης ανταποκρίθηκε άρτια σε κεφαλιά του Αλμπάνη. Παρ’ όλα αυτά, το "Τριφύλλι" την… έπαθε πάλι στο τέλος, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 90+2′
. Όπως και στη Λεωφόρο, ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά από σέντρα του Μαχαίρα και ισοφάρισε για την ομάδα του, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται και τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Τα πράγματα έχουν καταστεί εξαιρετικά δύσκολα για τον Παναθηναϊκό μετά την ισοπαλία 1-1 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Διότι πλέον έμεινε στο -5 από την Ένωση αλλά πήγε και στο -7 από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε με 1-0 νωρίτερα από το "Κλεάνθης Βικελίδης". Μπορεί το "Τριφύλλι" να έχει μαθηματικές ελπίδες, αφού εκκρεμούν πέντε αγωνιστικές, αλλά ρεαλιστικά οι πιθανότητες είναι ελάχιστες.