2022-04-03 22:19:14
Φωτογραφία για Όρθια η ΑΕΚ στο Φάληρο, στο +11 ο Ολυμπιακός

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Μια ισοπαλία που φέρνει τον Ολυμπιακό στο +11 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ (70 έναντι 59), καθώς οι ασπρόμαυροι ηττήθηκαν από τον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο με 2-1. Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ έμεινε στην τρίτη θέση με 48 βαθμούς και στο +1 από το "Τριφύλλι" και τον Αρη. Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ στο 30’ με τον Καρβάλιο και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου είχαν δοκάρι με τον Μασούρα, ενώ στο δεύτερο μέρος έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να κάνουν το 2-1 και να πάρουν το τρίποντο της νίκης. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Σιμάνκσι στο 43’ και κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Ένα παιχνίδι, στο οποίο ο Κώστας Φορτούνης έκανε την επανεμφάνισή του με το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς, με τον διεθνή μεσοεπιθετικό να μπαίνει ως αλλαγή στο 78’ και να αγωνίζεται για πρώτη φορά με τον σοβαρό τραυματισμό που υπέστη το καλοκαίρι
. Αυτό ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι που έπαιξε με την πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού μετά τον περσινό τελικό του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ. Ο πόντος που πήρε η ΑΕΚ είναι ιδιαίτερα σημαντικός στη "μάχη" για την Ευρώπη, καθώς τη διατηρεί σε απόσταση ενός πόντου από τον Αρη. Κυρίως πάντως, κέρδισε σε ψυχολογία και πίστη στον εαυτό της, παίρνοντας βαθμό σε ένα γήπεδο που ήταν άβατο επί μήνες. Μεγάλο παιχνίδι ο Σιμάνσκι, εξαιρετικός έστω και σε χαμηλές ταχύτητες ο Κριχόβιακ, σπουδαίο ματς ο Στάνκοβιτς και ο Μήτογλου που καθάριζαν και για τις γκέλες των άλλων.