2022-04-03 21:13:34
Φωτογραφία για Νίκη τετράδας για τον Παναθηναϊκό

Τρίποντο... χρυσάφι για τον Παναθηναϊκό! Με τους Αϊτόρ και Χουάνκαρ να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα, οι πράσινοι επικράτησαν (2-1) του ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο και έπιασαν τον Άρη στους 47 βαθμούς. Ο Παναθηναϊκός ήταν η καλύτερη ομάδα στα πρώτα 45 λεπτά και δικαιούταν και το γκολ το οποίο το πέτυχε στο 34' ο Αΐτορ. Οι πράσινοι αν και στο 8' κινδύνευσαν να βρεθούν πίσω στο σκορ από ένα πέναλτι που είδε μόνο ο Ισπανός ρέφερι αλλά το VAR το πήρε πίσω, απείλησαν με τον Παλάσιος για πρώτη φορά στο 15', αλλά ο Πασχαλάκης βγήκε και τον πρόλαβε. Ένα λεπτό μετά ο Κώτσιρας βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, αλλά άργησε να αποφασίσει τι να κάνει και κόπηκε. Ατομική προσπάθεια του Ιωαννίδη και σουτ εκτός περιοχής, έδιωξε με τάκλιν ο Βαρέλα στο 19'. Ο Παλάσιος στο 20' έφυγε σε αντεπίθεση αλλά δεν τον ακολούθησε κάποιος συμπαίκτης του ώστε να εκμεταλλευτεί το γύρισμα του Αργεντίνου. Στο 34' ήρθε το 1-0
. Σέντρα-ξυραφιά του Παλάσιος, η μπάλα πέρασε από τον Ιωαννίδη, ο Αϊτόρ στην πλάτη του Σάστρε, με κεφαλιά νίκησε τον Πασχαλάκη! Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στα υπόλοιπα λεπτά του α' μέρους. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός ήλεγξε τον ρυθμό. Στο β' μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δραστήριοι. Ένα μακρινό δυνατό σουτ του Μπρινιόλι στο 48' είχε απάντηση από τον Μπρινιόλι. Συρτό σουτ του Τσιγγάρα, η μπάλα έδυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι ένα λεπτό μετά. Ενώ στο 52' ο Ελ Καντουρί με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Ιταλού πορτιέρο. Η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο β' μέρος. Ο Παναθηναίκός προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ του 1-0 και θα έψαχνε ένα δεύτερο γκολ είτε από κάποια στατική φάση, είτε από κάποια αντεπίθεση. Κάτι το οποίο έγινε στο 64'. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Παλάσιος, ο Ίνγκασον απομάκρυνε με το κεφάλι και η μπάλα στρώθηκε στον Χουάνκαρ , ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Πασχαλάκη. Ο Παναθηναϊκός μετά το 2-0 χαλάρωσε. Έμεινε και από δυνάμεις. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο 70' να ξανά μπει στο ματς. Σέντρα του Κούρτιτς, η μπάλα βρίσκει στον Άκπομ και ο Ζίβκοβιτς από κοντά μείωσε σε 2-1. Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πίεσε για την ισοφάριση. Ο Γιοβάνοβιτς φοβήθηκε και γύρισε την ομάδα κι άλλο πίσω (έβαλε και τρίτο κεντρικό αμυντικό). Σέντρα του Μπίσεσβαρ από τα δεξιά, δεν πήρε καλά την κεφαλιά ο Ίνγκασον στο 82'. Σουτ του Ζαμπά στο 86' κόντραρε σε παίκτη του Παναθηναϊκός και έφυγε κόρνερ.