2022-05-17 23:15:09
Φωτογραφία για Αποχαιρέτησε τη σεζόν με νίκη ο Ολυμπιακός, απογοήτευσε η ΑΕΚ

Με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί να σκοράρει τρεις φορές στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη 3-2 με ανατροπή επί της ΑΕΚ και έκλεισε τη σεζόν με τον καλύτερο τρόπο. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν στο ΟΑΚΑ για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των πλει οφ με τον Μαροκινό να σκοράρει στο 20΄, το 69΄ και το 87΄, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί δύο φορές με τον Τσούμπερ στο 14΄ και τον Λιβάι Γκαρσία στο 48΄.Το σκορ άνοιξε στο 14΄ όταν ο Χατζισαφί έκλεψε τη μπάλα από τον Ελ Αραμπί σε ζωτικό χώρο στο κέντρο του γηπέδου. Η μπάλα έφτασε στον Στίβεν Τσούμπερ ο οποίος διένυσε αρκετά μέτρα χωρίς πίεση και με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-0. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήλθε έξι λεπτά αργότερα. Από σέντρα του Κούντε και λάθος απομάκρυνση του Στάνκοβιτς, ο Ελ Αραμπί ισοφάρισε με κεφαλιά και εξιλεώθηκε για το δικό του λάθος
. Από το σημείο εκείνο ο Ολυμπιακός έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή και απειλούσε, όμως οι παίκτες του δεν ήταν ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια. Η ΑΕΚ βρήκε γρήγορο γκολ και στο β΄ ημίχρονο. Στο 48΄ από σέντρα του Χατζισαφί ο Λιβάι Γκαρσία με ένα από τα... γνωστά του τρομερά άλματα νίκησε στον αέρα τον Σισέ και με κεφαλιά έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ένωση. Στο 69΄ ο Ολυμπιακός έφερε ξανά το ματς στα ίσια με τον Ελ Αραμπί να φτάνει (σ.σ. ξανά με κεφαλιά) τα 15 γκολ στη Super League και τα 22 σε όλες τις διοργανώσεις. Στο 85΄ σουτ του Ρόνι Λόπες πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 88΄ ο Ελ Αραμπί ολοκλήρωσε τη σπουδαία βραδιά του με χατ-τρικ καθώς διαμόρφωσε το τελικό 2-3 με προβολή από κοντά μετά από κεφαλιά του Σισέ. Σχεδόν σε όλο το διάστημα του αγώνα υπήρξαν έντονες αποδοκιμασίες από τους λιγοστούς φίλους της ΑΕΚ. Είχαν ως στόχο τους παίκτες και τη διοίκηση, με τους κιτρινόμαυρους φιλάθλους να ζητούν παραιτήσεις στελεχών και αποχωρήσεις παικτών.