2022-08-28 00:13:33
Φωτογραφία για Ήττα μαχαιριά για την ΑΕΚ από τον Βόλο

Ήττα-σοκ γνώρισε η ΑΕΚ στη Ριζούπολη από τον Βόλο με 0-1. Η Ένωση, είχε ένα κακό πρώτο μέρος, εκεί όπου δέχτηκε γκολ στο μοναδικό σουτ του αντιπάλου από διπλό λάθος, με τον μεν Πινέδα να χάνει τη μπάλα σε σημείο που απαγορεύεται και τον δε Στάνκοβιτς να έχει αργή αντίδραση στο σουτ του Ντέλετιτςκι από εκεί και πέρα, σε 100 λεπτά ασφυκτικής πίεσης,δεν κατάφερε έστω να ισοφαρίσει. Οι κιτρινόμαυροι, ανέβηκαν στην επανάληψη με τις αλλαγές σε σχήμα και πρόσωπα του Ματίας Αλμέιδα, δημιούργησαν κάποιες προϋποθέσεις όμως έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα και εκτέλεση για να έρθει το γκολ που θα ξαναέβαζε την ομάδα στο κόλπο. Αναμφίβολα, πρόκειται για μια σοβαρή απώλεια βαθμών μόλις στη 2η αγωνιστική, όμως είναι ξεκάθαρο, πως ακόμα και σήμερα, που όλα πήγαν στραβά, τα σημαντικά όπλα της ομάδας δεν τράβηξαν και ήρθε μια κακή ήττα, πως η ΑΕΚ με τον Ματίας Αλμέιδα έχει δουλέψει πάνω σε ένα συγκεκριμένο πλάνο ορθολογικού ποδοσφαίρου με κανόνες και αρχές, πράγμα που φαίνεται και από το γεγονός πως η ομάδα δεν έφαγε ούτε μια κόντρα επίθεση και ο Βόλος απείλησε… μιάμιση φορά.