2012-09-22 19:01:31
Φωτογραφία για Πικρός αποκλεισμός
Πληρώνοντας την κάκιστη άμυνα του στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ γνώρισε οδυνηρή ήττα από τα Τρίκαλα και αποχαιρέτισε το κύπελλο Ελλάδας σκορπώντας απογοήτευση στον κόσμο του λίγες μέρες μετά την εύκολη  επικράτηση επί του Πανελευσινιακού.  Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 54-60 έξι λεπτά πριν το φινάλε και κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να δεχθεί  14 πόντους και να πετύχει μόλις πέντε με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να κάνουν το 68-65! Ο Παπαδόπουλος 50’’ πριν το τέλος κέρδισε δυο βολές και ευστόχησε στην μια κάνοντας το 68-66. Τα Τρίκαλα πέτυχαν καλάθι και διαμόρφωσαν το τελικό 70-66 βγάζοντας εκτός κυπέλλου τον ΠΑΟΚ και σκορπώντας την απογοήτευση στον κόσμο του.  Τα προβλήματα για τον ΠΑΟΚ άρχισαν στο δεύτερο μέρος αφού είχε ένα μπλακ-άουτ στο τρίτο δεκάλεπτο όπου δέχθηκε ένα 13-0 και το 30-36 έγινε 43-36! Ο Δικέφαλος όμως αντέδρασε με ένα 14-2 και έκανε το σκορ 45-50 με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Με καλή άμυνα στο πρώτο πεντάλεπτο του 4ους δεκαλέπτου πήρε μια διαφορά αλλά το δεύτερο μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση αποδείχθηκε καταστροφικό.   Τα δεκάλεπτα:  17-19,  33-36, 50-52,  70-66