2012-10-19 22:20:09
Φωτογραφία για Τσεντεβίτα - Αρμάνι Μιλάνο 71-83
Η Αρμάνι Μιλάνο διπλασίασε τις νίκες της στην Ευρωλίγκα, νικώντας με σκορ 83-71 την Τσεντεβίτα μέσα στο Ζάγκρεμπ. Καλοί οι Φώτσης, Μπουρούσης

Το "φάντασμα" που έδειξε η Αρμάνι Μιλάνο το περασμένο Σαββατοκύριακο με αντίπαλο την Αβελίνο δεν εμφανίστηκε κόντρα στην Τσεντεβίτα.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, επικράτησε με 83-71 για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και διπλασίασε τις νίκες της στη διοργάνωση.

Με 13 πόντους τελείωσε το ματς ο Φώτσης, ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Μπουρούσης.

Ο αγώνας:

O Γιάννης Μπουρούσης με βολές στο 4ο λεπτό του αγώνα, έκανε το σκορ 4-12 υπέρ της Αρμάνι Μιλάνο που μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ να αφήσει πίσω την ήττα από την Αβελίνο (16-19 στο 10').

Η Αρμάνι προηγήθηκε με 16-22, όμως η Τσεντεβίτα έτρεξε ένα 9-0 με το οποίο πέρασε μπροστά στο σκορ (27-22). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μπουρούση, οι Ιταλοί έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +3 (37-40).

Στην δ' περίοδο, οι Λάγκφορντ, Μπουρούσης και Φώτσης ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και η Αρμάνι με ένα επιμέρους 27-18 έφτασε στην εύκολη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-40, 53-56, 71-83

Τσεντεβίτα: Ράιτ 14, Σούπουτ 8, Μπάμπιτς 7, Αντριτς 8, Σούτον, Μπίλαν 6, Ιλιέφσκι 2, Ζελαμπάλε 20, Νούρκιτς 4, Γκριν 4, Μπάζνταριτς.

Αρμάνι: Στίπσεβιτς 5, Χέρστον 6, Φώτσης 13, Κουκ 15, Τζιότι, Μπουρούσης 11, Μέλι, Λάγκφορντ 17, Τζεντίλε 5, Χέντριξ 6, Μπαζίλε 5.