2012-11-10 00:23:12
Φωτογραφία για ΔΙΑ ΧΕΙΡΟΣ ΠΟΠΟΒΙΤΣ... ΕΦΕΣ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 64-77
Η Ζαλγκίρις Κάουνας πέρασε και από την Τουρκία, καθώς επικράτησε της Αναντολού Εφές με 64-77, με τον Μάρκο Πόποβιτς να σταματάει στους 21 πόντους με 7/10 τρίποντα!

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας. Το σκηνικό άλλαξε μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, μιας και στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, χάρη στον εξαιρετικό Μάρκο Πόποβιτς, ο οποίος ευστόχησε σε τρία συνεχόμενα τρίποντα. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και έτσι έφτασαν στην πέμπτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Μάρκο Πόποβιτς με 21 πόντους (0/0 δίποντα, 0/0 βολές, 7/10 τρίποντα) και τον ακολούθησαν οι Τρέμελ Ντάρντεν και Ντάριους Λαβρινοβιτς με 15 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Αναντολού Εφές πρώτος σκόρερ ήταν ο Σεμίχ Ερντεν με 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-25, 37-37, 51-60, 64-77

Εφές: Φάρμαρ 13, Βούγιασιτς 4, Ερντέν 20, Τουντσερί, 4, Σιπ 4, Γκόνλουμ 2, Μπατίστα, Σαβάνοβιτς 2, Λούκας 4, Κούκο 2, Γκιουλέρ 9

Ζαλγκίρις: Ντάρντεν 16, Τζάαμπερ 6, Πόποβιτς 21 (7/10 τρ), Ν. Λαβρίνιβιτς 15, Γιανκούνας 4, Ντέλας 2, Κουζμίνσκας 1, Λαφαγιέτ 2, Καουκένας 4, Φουτ 6, Κ. Λαβρίνοβιτς