2012-11-11 15:06:09
Φωτογραφία για Ο Ράιμοντ Μπετ τερμάτισε πρώτος στον 30ο Κλασικό Μαραθώνιο
Ο Ράιμοντ Μπετ τερμάτισε πρώτος στον 30ο Κλασικό Μαραθώνιο. Ο Κενυάτης αθλητής κατέκτησε τη δεύτερη νίκη του στον ελληνικό αγώνα.

Η Αθήνα είναι η γούρικη πόλη του Ράιμοντ Μπετ! Ο Κενυάτης αθλητής αναδείχθηκε και φέτος νικητής στον 30ο Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών.

Ο 28χρονος αθλητής βελτίωσε την ατομική επίδοση του, τερματίζοντας στο Παναθηναϊκό Στάδιο σε χρόνο δύο ώρες, έντεκα λεπτά και 35 δευτερόλεπτα. Η επίδοση του αποτελεί ρεκόρ αγώνα, καταρρίπτοντας τον χρόνο του νικητή πέρυσι, Αμπντελκερίμ Μπούμπκερ με 2:11.39.

Πριν από δύο χρόνια ο Μπετ είχε πάρει την πρώτη θέση στην επέτειο των 2.500 ετών από τη Μάχη του Μαραθώνα. Είχε υποσχεθεί πως θα επέστρεφε στην κλασική διαδρομή. Ήταν παρών στην Ελλάδα το 2011 και φέτος επέστρεψε στο πρώτο σκαλί του βάθρου των νικητών. Πραγματοποίησε τον τέταρτο καλύτερο χρόνο όλων των εποχών στην κλασική διαδρομή

Στην οδό Φειδιππίδου ο Μπετ αποσπάστηκε από τον συμπατριώτη του, Άλεξ Κιρούι. Τελικά ο Κιρούι έχασε και τη δεύτερη θέση μέσα στο Παναθηναϊκό Στάδιο, όταν τον προσπέρασε ο Πολ Κοσγκέι (με 2:12.20) και έμεινε στην τρίτη θέση (με 2:12.26).

Μάχη για τις θέσεις 2-3

"Όλα πήγαν καλά. Ο καιρός ήταν υπέροχος. Ο αγώνας ήταν δύσκολος με πολύ υψηλό επίπεδο ανταγωνισμού. Αν είμαι καλά, θα επιστρέψω να αγωνιστώ και του χρόνου γιατί απολαμβάνω την υποστήριξη του κόσμου", ήταν η δήλωση του δαφνοστεφανωμένου νικητή.

Πρώτος Έλληνας, ένατος στη γενική και νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν ο Μιχάλης Παρμάκης του Τρίτωνα Χαλκίδας, ο νικητής το 2010 με 2:21.56. "Είχα εγκαταλείψει δύο μαραθώνιους και φοβόμουν. Όλα πήγαν καλά", τόνισε ο Παρμάκης.

Ο τερματισμός του Μιχάλη Παρμάκη

Ο Χριστόφορος Μερούσης του Βροντάδου Χίου ήταν ο δεύτερος Έλληνας και 10ος στη γενική με 2:22.10 και τρίτος ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ και 12ος στη γενική με 2:27.17. Ο νικητής το 2011, Δημήτρης Θεοδωρακάκος τερμάτισε στην 13η θέση με 2:28.23.

Έσπασαν το ρόδι οι Κενυάτισσες

Οι Κενυάτες έχουν πάρει δέκα νίκες στην Αθήνα από το 2001, ωστόσο έπρεπε να περιμένουν μέχρι το 2012 για να πάρουν τη νίκη στις γυναίκες. Η Τσεμπτάι Γιάντα έριξε και αυτό το κάστρο, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση με δύο ώρες και σαράντα λεπτά.Δεύτερη ήταν η Ουκρανή Σβετλάνα Στάνκο (με 2:40.07) και τρίτη η Κενυάτισσα Βιόλα Τσέλανγκατ Κιμέτο (με 2:40.28).

Πρώτη Ελληνίδα και τέταρτη στη γενική κατάταξη των γυναικών ήταν η Μάγδα Γαζέα του ΑΓΕ Ζακύνθου (με 2:44.42), νικήτρια για πρώτη φορά στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Αφιέρωσε τη νίκη στην κόρη της, η οποία ήρθε στη ζωή πριν από περίπου ένα χρόνο.

Δεύτερη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα  και όγδοη στο σύνολο ήταν η Ντενίζ Δημάκη (με 2:50.42) και τρίτη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα και ένατη στη γενική, η Δήμητρα Ιορδανίδου (με 2:51.27).

Οι υπόλοιποι αγώνες

Περίπου 26.000 αθλητές από 99 χώρες και αθλητές όλων των ηλικιών συμμετείχαν στη φετινή διοργάνωση. Μεγάλη συμμετοχή υπήρξε στα 5χλμ. και στα 10χλμ.

Η μαζική εκκίνηση στα 10χλμ.

Νικητής στα 5.000 μέτρα αναδείχθηκε ο Κώστας Νακόπουλος του Πανιωνίου με χρόνο 15 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα. Το βάθρο συμπλήρωσαν ο Κώστας Δρόσος (με 15.37) και ο Κωνσταντίνος Γαλανόπουλος (με 15.57). Τέταρτος ήταν ο 15χρονος Ανέστης Παπούλιας, γιος του παλιού πρωταθλητή των μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων, Νότη Παπούλια με 16:05

Στις γυναίκες η 20χρονη πρωταθλήτρια Αθηνά Κοΐνη πήρε την πρώτη θέση στις γυναίκες και 19η στο σύνολο με 17:10. Η Κωνσταντίνα Κεφάλα, περσινή νικήτρια στο μαραθώνιο και εκπρόσωπος μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, ήταν δεύτερη με 17:55 και τρίτη η Αθηνά Πιτούλη με 18.00.

Την πρώτη νίκη του στο 10άρι πήρε ο Αμινέ Καντίρι από την Κύπρο με χρόνο 31 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα. Ο Αιθίοπας Κασαχούν νικητής το 2011,  ακολούθησε στη δεύτερη θέση με χρόνο 31:55. ενώ την τριάδα έκλεισε ο Κώστας Γκελαούζος με 32.43.

Στις γυναίκες πρώτευσε η Αναστασία Καρακατσάνη με 35.17. Δεύτερη με 36.17 ήταν η Πόπη Αστροπεκάκη, η οποία ανακοίνωσε πως στρέφεται πλέον στον μαραθώνιο και τρίτη η Μαρία Παρδάλου με 37.17, η οποία επέστρεψε μετά από δεκαπέντε μήνες στην ενεργό δράση.

Και η φετινή διοργάνωση στέφθηκε με επιτυχία. Άνθρωποι όλων των ηλικιών συμμετείχαν στη γιορτή του μαζικού αθλητισμού. Από την 90χρονη γιαγιά των 5χλμ. μέχρι το μωρό έξι μηνών (στο καρότσι βέβαια) στα 10χλμ.

Πλέον ο πήχης ανεβαίνει ενόψει του 2013. Το είπε άλλωστε και ο Πάτρικ Μακάου. Θα ήθελε να δοκιμάσει να αγωνιστεί το 2013. Αρκεί βέβαια να βρεθεί ένας καλός χορηγός για να καλύψει τη συμμετοχή του αθλητή με τον καλύτερο χρόνο όλων των εποχών στον μαραθώνιο.