2012-11-20 15:28:33
Φωτογραφία για Πανευρωπαϊκό ρεκόρ οι 20/20 βολές
Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα με 20/20 ελεύθερες βολές και το απόλυτο ποσοστό ευστοχίας του 100%, επίδοση που είναι σπάνια. Για τον ΠΑΟΚ, για το Ελληνικό μπάσκετ, ακόμη και για το Ευρωπαϊκό! Είναι χαρακτηριστικό ότι σε κανένα από τα κορυφαία Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα (Ισπανία, Ιταλία, Γαλλία, Γερμανία, Ρωσσία), όπως επίσης και σε Ευρωλίγκα, Eurocup, δεν υπάρχει ομάδα φέτος που να έχει καλύτερη επίδοση από τον ΠΑΟΚ! Τις 20/20 βολές του ΠΑΟΚ πέτυχαν οι: Hatcher 4/4, Χαραλαμπίδης 6/6, McGrath 3/3, Τσαϊρέλης 2/2, Μαργαρίτης 2/2 και Χαριτόπουλος 3/3. Το paokbc.gr έκανε έρευνα για το εντυπωσιακό ποσοστό ευστοχίας του ΠΑΟΚ στις βολές και τα συμπεράσματα έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Η… έρευνα χωρίστηκε σε τρεις τομείς Για τον ΠΑΟΚ

Οι 20/20 βολές είναι η καλύτερη επίδοση του ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν, αλλά και των τελευταίων έξι (6) ετών. Καλύτερη επίδοση για την ομάδα του ΠΑΟΚ υπήρξε μόνο την σεζόν 2006-07 και πιο συγκεκριμένα στον εκτός έδρας αγώνα με την Ολύμπια Λάρισας
. Το παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής εκείνης της σεζόν, έγινε 2 Δεκεμβρίου 2006 στη Λάρισα, κρίθηκε στην παράταση και ο ΠΑΟΚ νίκησε 98-95 με 25/25 βολές! Ποιοι ευστόχησαν τότε στις 25 βολές; Jason Parker 4/4, Blagota Sekulic 2/2, Γιάννης Καλαμπόκης 5/5, Darius Washington 12/12, Λάζαρος Αγαδάκος 2/2, ενώ στο ρόστερ του ΠΑΟΚ και σε εκείνο το παιχνίδι ήταν ο Δημήτρης Χαριτόπουλος. Όπως και χθες δηλαδή… Το απόλυτο από τότε μέχρι και χθες, σε αυτά τα έξι χρόνια που μεσολάβησαν το είχε ο ΠΑΟΚ σε δύο ακόμη παιχνίδι και πιο συγκεκριμένα είχε…

11/11 βολές στις 4/5/2011 στον αγώνα των πλέι οφ Καβάλα – ΠΑΟΚ (62-64)

7/7 βολές στις 11/12/2010 στον αγώνα ΠΑΟΚ – Πανελλήνιος της 8ης αγωνιστικής της σεζόν 2010-11.

Για το Ελληνικό Πρωτάθλημα

Η επίδοση με τις 20/20 βολές του ΠΑΟΚ είναι ρεκόρ για το φετινό πρωτάθλημα. Είχαν προηγηθεί οι 14/14 βολές του ΑΓΟΡ στον αγώνα με τον Πανελευσινιακό, την 5η αγωνιστική (11/11/2012).

Στο περσινό πρωτάθλημα 20/20 βολές είχε ο Ίκαρος Καλλιθέας στον αγώνα του στην Καβάλα (όπου ηττήθηκε όμως με 89-67, στις 28/12/2011).

Καλύτερο ρεκόρ, με 21/21 ελεύθερες βολές, είχε ο Πανελλήνιος στον αγώνα των πλέι οφ με τον ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» στις 3/5/2010. Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν 80-66 και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά, έχοντας μάλιστα στη σύνθεσή τους και τον Κώστα Χαραλαμπίδη, που σε εκείνο το ματς είχε 2/2 βολές. Χθες είχε 6/6.

Για την Ευρώπη

Μετά από έρευνα (σε περισσότερα από 350 παιχνίδια) στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης (και έξι με την Ελληνική Α1), αλλά επίσης στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα (6 αγωνιστικές) και του Eurocup (2 αγωνιστικές), δεν υπάρχει ομάδα που να έχει καλύτερη επίδοση από το 20/20 του ΠΑΟΚ… Αναλυτικά, τα καλύτερα ρεκόρ στη φετινή σεζόν, ανά πρωτάθλημα…

Ευρωλίγκα (κανονική περίοδος): Μόνο η Μπαρτσελόνα, στη νίκη της με 72-60 επί της Brose Baskets είχε το απόλυτο με 15/15 ελεύθερες βολές (στις 12/10/2012 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα).

Eurocup (κανονικής περίοδος): καμία ομάδα με απόλυτο στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Ισπανία (8η αγωνιστική): 15/15 βολές είχε η CB Canarias στην ήττα με 73-69 από την Valencia (στις 18/11/2012).

Ιταλία (8η αγωνιστική): 17/17 βολές από την Armani Jeans Milano στη νίκη με 87-82 επί της Acea Roma στις 22/10/2012.

Γαλλία (7η αγωνιστική): 17/17 βολές από την Villeurbanne στην εντός έδρας νίκη με 82-76 επί της Paris Levallois στις 16/11/2012.

Γερμανία (9η αγωνιστική): 8/8 βολές είχε η Ludwigsburg στην εκτός έδρας ήττα με 85-62 από την Artland Dragons στις 17/11/2012.

Ρωσία: Καμία ομάδα με απόλυτη ευστοχία μέχρι τώρα.

πηγή: paokbc.gr