2012-03-24 04:03:38
Φωτογραφία για Μόνο... 58-0!
Στο βιβλίο των ρεκόρ Guinness γράφτηκε η ερασιτεχνική αγγλική ομάδα Wheel Power, οποία έβαζε γκολ με μέσο όρο κάθε ενάμιση λεπτό (!) κερδίζοντας με 58-0 την... αβοήθητη Nova Fc!

Απίστευτα πράγματα συμβαίνουν στα ερασιτεχνικά της Αγγλίας, καθώς όταν ένα ματς τελειώνει με 58 γκολ και από το ημίχρονο είναι 20-0 τότε είναι για το βιβλίο Guinness. Έτσι, λοιπόν, η Wheel Power έγραψε ιστορία και με το 58-0 κόντρα στην Nova Fc έγινε η ομάδα με την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Να σημειωθεί παράλληλα πως στην επίθεση της Wheel Power αγωνίζονται δύο αδέρφια... πολυβόλα, οι οποίοι σημείωσαν συνολικά 28 γκολ! Πάντως, η εν λόγω ομάδα είχε κάνει άλλο ένα ανάλογο ρεκόρ τον Νοέμβριο, σκορπώντας στους... 55-0 ανέμους άλλη μία άτυχη ομάδα. Άντε και στα 100!