2012-12-08 13:52:06
Φωτογραφία για Με νίκη ''αποχαιρέτησε'' την Ευρώπη η Σπόρτινγκ
Σε ένα ματς που ξεκίνησε χαλαρά και μετατράπηκε σε ροντέο στο δεύτερο ημίχρονο, η Σπόρτινγκ επικράτησε 2-1 της Βιντεότον.

Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε σε ένα ξεκούραστο 0-0, σε μία ούτως ή άλλως αδιάφορη εξ αναβολής αναμέτρηση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Τα αίματα... άναψαν ωστόσο στην επανάληψη με το γκολ του Λαμπιάντ για την Σπόρτινγκ στο 65', την ισοφάριση της Βίντεοτον με πέναλτι στο 80' και το νικητήριο γκολ του Βιόλα στο 82'.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με επτά κίτρινες και μία κόκκινη, για απευθείας αποβολή του Σαντόρ, ενώ συνολικά στο ματς είχαμε 28 φάουλ.

Πάντως οι Πορτογάλοι με αυτή τους τη νίκη έφυγαν, αν και τελευταίοι, με αξιοπρέπεια από τον θεσμό.