2013-01-05 20:07:28
Φωτογραφία για Κολοσσός Ρόδου-Καβάλα 72-86
Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Καβάλα, η οποία πήρε σπουδαίο "διπλό" στη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό με 86-72.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Καβάλα, η οποία επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στο "σμαραγδένιο νησί" με 86-72.

Αυτό ήταν το τρίτο εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ για τους παίκτες του Άγγελου Κορωνιού.

Για την Καβάλα, ο Κόλεμαν είχε 21 πόντους, με τον Άντονι Γκράντι να προσθέτει 14 και τον Ατσάρα να έχει 13. Από τον Κολοσσό Ρόδου, ο Λάνγκφορντ πέτυχε 13 πόντους.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν στον δεύτερο λεπτό του παιχνιδιού με 6-0, έπειτα από καλάθι του Ατσάρα, ο οποίος αποτελεί το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του συλλόγου. Στη συνέχεια ο Κόλεμαν έκανε το 9-17 για την ομάδα του Άγγελου Κορωνιού με 1/2 βολές, ενώ ο Νάτζφεϊ μείωσε σε 11-17.

Τα πράγματα στην συνέχεια δεν άλλαξαν με την Καβάλα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 25-15, ύστερα από λέι-απ του Γιάννη Γκαγκαλούδη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά τους από την Καβάλα. Ο Γεωργαλλής με 1/2 βολές έκανε το 23-30 και ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί" πλησίασε στους επτά πόντους.

Ο Χάτεν στο 18ο λεπτό μείωσε σε 32-34, έπειτα από δύο εύστοχες βολές και ο Νάτζφεϊ ισοφάρισε σε 34-34. Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με 2/2 βολές σημείωσε το 34-36, ενώ ο Γιάννης Καλαμπόκης ισοφάρισε σε 36-36. Ο Κόλεμαν πέτυχε το 36-38 και ο Κόλεμαν ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους για τους φιλοξενούμενους. Η Καβάλα διατήρησε το προβάδισμα της, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων της Καβάλας (37-42).

Προσπάθησε να ισορροπήσει ο Κολοσσός

Στην τρίτη περίοδο, ο Γκράντι έκανε το 45-43 για τους φιλοξενούμενους και ο Γιάννης Καλαμπόκης με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε για τον Κολοσσό Ρόδου. Ο Άντονι Γκράντι έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην Καβάλα (45-47), με τον Φάνη Κουμπούρα να κάνει το 47-47. Ο Πάνος σημείωσε το 47-49 και ο Κουκουλάς έριξε την διαφορά στο καλάθι (49-51).

Ο Γκράντι με 1/2 βολές έκανε το 52-54 και ο Γεωργαλλής με κάρφωμα ισοφάρισε για τον Κολοσσό σε 54-54. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με τρίποντο του Γεωργαλλή ανέβασαν την διαφορά στους πέντε πόντους (59-54). Ο Μίτροβιτς, όμως με ακόμα ένα τρίποντο και 1/2 βολές του Κόλεμαν έριξε την διαφορά στον πόντο (59-58).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τον Ατσάρα και τον Γκράντι, με αποτέλεσμα στο 33ο λεπτό του αγώνα να αποσπαστούν με οκτώ πόντους, ύστερα από καλάθι του τελευταίου (62-70). Ο Καλαμπόκης έκανε το 64-70, με τον Ατσάρα να ανεβάζει την διαφορά στους οκτώ πόντους για τους φιλοξενούμενους (64-72).

Ο Νάτζφεϊ έκανε το 66-72 και ο Μίτροβιτς σημείωσε το 66-74. Ο Κόλεμαν πέτυχε το 66-75 με δύο εύστοχες βολές και ο Κουμπούρας σημείωσε το 68-76, τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι, όμως πολύ δύσκολα έδειχναν ότι δεν θα έφευγαν με τη νίκη από το "σμαραγδένιο νησί". Ο Γκράντι με τρίποντο έκανε το 69-81, ενώ ο Κόλεμαν με 1/2 βολές πέτυχε το 69-82, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού δεν δυσκολεύτηκαν να σημειώσουν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 86-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-42, 60-60, 72-86.

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλλής 7(1), Κουμπούρας 10(2), Χάτεν 5, Καλαϊτζής 4, Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 12, Κουκουλάς 9(1), Νάτζφεϊ 12, Λάνγκφορντ 13.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 4, Αράπης, Καλαμπάκας 2, Στεφανίδης 4, Γκράντι 14(3), Μίτροβιτς 9(2), Γκαγκαλούδης 14, Κρβσέσκι 5, Κόλεμαν 21, Ατσάρα 13(1).

Πηγή:sport24.gr