2013-01-18 22:44:08
Φωτογραφία για ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ... «ΕΦΙΑΛΤΕΣ» Η ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ
Επίδειξη δύναμης στην Τουρκία έκανε η Κάχα Λαμποράλ, καθώς επικράτησε 75-97 της Φενέρμπαχτσε για την τέταρτη αγωνιστική του TOP-16 και διατηρεί το απόλυτο των νικών.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να αντισταθεί η Φενερμπαχτσέ, αλλά από εκεί και πέρα η Κάχα Λαμποράλ της πήρε τον... "αέρα", με τους παίκτες της να κάνουν ό,τι θέλουν μέσα στο παρκέ.

Φενερμπαχτσέ και Κάχα Λαμποράλ ξεκίνησαν δυναμικά την πρώτη περίοδο και συμβάδιζαν στο σκορ κατά την διάρκεια του δεκάλεπτου, το οποίο έληξε 19-20.

Η ισπανική ομάδα μπήκε ακόμα πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα κενά επιθετικά διαστήματα των παικτών του Σιμόνε Πιανιτζιάνι "χτίζοντας" μια διαφορά ασφαλείας, η οποία στο 20ο λεπτό ήταν 16 πόντοι (32-48). Εξαιρετικός ήταν ο Νεμάνια Μπιέλιτσα στο δεύτερο δεκάλεπτο, προκαλώντας... "εφιάλτες" στους αντιπάλους του και σημειώνοντας 14 πόντους.

Ότι ξεκίνησε ο Μπιέλιτσα στην δεύτερη περίοδο, συνέχισε στην τρίτη ο Αντρες Νοτσιόνι, ο οποίος «σφυροκοπούσε» το καλάθι της Φενέρ και έτσι με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 51-71 υπέρ των Ισπανών.

Στην τελευταία περίοδο ο Γιαν Τάμπακ μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, αφού η διαφορά που είχε η ομάδα του έδινε αυτή την δυνατότητα. Η Φενερμπαχτσέ παρόλο που βελτιώθηκε επιθετικά στην τέταρτη περίοδο δεν μπόρεσε να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης και έτσι η Κάχα Λαμποράλ έφτασε στη νίκη με 75-97.

Η ισπανική ομάδα παραμένει αήττητη στο Top-16, μιας και έχει τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 32-48, 51-71, 75-97

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): Μακάλεμπ 15, Ονάν 1, Ερμίς, Σάτο 4, Τρίπκοβιτς 5, Άντερσεν 3, Πεκέρ, Σαβάς 11, Μπατίστ 2, Κάραμαν 2, Μπογκντάνοβιτς 16, Πρέλντζιτς 16

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 5, Νοτσιόνι 19, Μ. Μπιέλιτσα 10, Καμπέθας 3, Σαν Εμετέριο 13, Πλάις 4, Ερτέλ 4, Όλεσον 1, Λάμπε 13, Ν. Μπιέλιτσα 16, Κοζέρ 9