2013-02-15 23:40:43
Φωτογραφία για Σιένα-Κάχα Λαμποράλ 85-74
Η Σιένα νίκησε την Κάχα Λαμποράλ με 85-74 και πλέον έχουμε τριπλή ισοβαθμία στον όμιλο με τη Χίμκι, τους Βάσκους και τον Ολυμπιακό, ενώ ξεφεύγουν οι Ιταλοί με τη Μπαρτσελόνα.

Η Σιένα δυσκολεύτηκε απέναντι στην Κάχα Λαμποράλ, όμως κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 85-74.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη επέβαλαν το παιχνίδι τους και πήραν την έκτη τους νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 23-22 κόντρα στους πρωταθλητές Ιταλίας. Στη συνέχεια, η Κάχα Λαμποράλ διατήρησε το προβάδισμα της και το ημίχρονο τη βρήκε μπροστά στο σκορ και πάλι με οριακό προβάδισμα (37-35).

Τα πράγματα, όμως άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, με τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι να ανεβάζουν την απόδοση τους, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 61-50 και φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 85-74.

Με αυτόν τον τρόπο έχουμε πλέον την Κάχα Λαμποράλ, τον Ολυμπιακό που νίκησε την Χίμκι νωρίτερα και τους Ρώσους με ρεκόρ 4-3. Η Σιένα μαζί με την Μπαρτσελόνα έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν με 6-1 ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-37, 61-50, 85-74.

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 18(2), Εζέ 10, Ράσιτς 5(1), Κανγκούρ 8(2), Σανικίτζε, Ρες 3(1), Όρτνερ, Τζάνινγκς 16(4), Χάκετ 16(2), Μος 9(3).

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 3(1), Νοτσιόνι 10(1), Μ. Μπιέλιτσα 4, Σαν Εμετέριο 9(1), πλάις 6, Ερτέλ 6, Λάμπε 17, Ν. Μπιέλιτσα 15(1), Κουζέρ 4.

Πηγή:sport24.gr