2013-02-16 22:04:46
Φωτογραφία για Διαιτητής για τις αποκριές σε γήπεδο-πισίνα!
Σε κάθε "εεεε..." της Κερκίδας ο Τρικαλινός Αρετόπουλος σφύριζε πάντα υπερ της ΑΕΚ. Αν τον είχαν πάρει χαμπάρι νωρίτερα οι οπαδοί της Αθηναϊκής ομάδας, θα γινόταν μεγάλο κάζο μέσα στην -απαράδεκτη-νεροτσουλήθρα του Ολυμπιακού Σταδίου, που θέλει να λέγεται και...γήπεδο!!! Μια βροχούλα και έγινε..λίμνη-ΝΤΡΟΠΗ ΡΕΕΕΕ...Τσίπα λίγο; Με ενα ανεκδιήγητο "τρίο", σε ενα απο τα πιο εύκολα παιχνίδια για διαιτητές(αφού οι παίκτες έπαιξαν δυνατά μεν, αλλά πολύ καθαρά και συναδελφικά) ο ΠΑΟΚ σαφώς καλύτερος, έμεινε στο "μηδέν". Η ΑΕΚ στα εξη πρώτα λεπτά είχε μια κλασική ευκαιρία και ενα δοκάρι και απο εκεί και μετά...τίποτε απολύτως. Κατα τα λοιπά...

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έμειναν στο 0-0 στο ΟΑΚΑ στο ντέρμπι «Δικεφάλων» της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν για έκτο διαδοχικό παιχνίδι το αήττητο και τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να δώσουν συνέχεια στις νίκες, μετά την επιτυχία της περασμένης εβδομάδας επί του ΟΦΗ.

Η «Ένωση» μπήκε στο γήπεδο με τον «αέρα» των τριών διαδοχικών νικών και μόλις στο 1ο λεπτό απείλησε με κεφαλιά του Φέτση που έφυγε άουτ, ενώ είχε δοκάρι (οριζόντιο) στο 6' σε κεφαλιά του Πετρόπουλου. Μετά το δεκάλεπτο, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και στο 14' έχασαν καλή ευκαιρία με την κοντινή προβολή του Σαλπιγγίδη που δεν βρήκε στόχο. Η καταιγίδα που ξέσπασε δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον ΠΑΟΚ να έχει ακόμη δύο αξιόλογα σουτ, με τον Ρομπέρ (35') και τον Καμαρά (40'), που πέρασαν άουτ.

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία, η ΑΕΚ στο 47΄ με σουτ του Φούντα που κόντραρε και πέρασε κόρνερ και ο ΠΑΟΚ στο 49' με δυνατό σουτ του Καμαρά που μπλόκαρε ο καλά τοποθετημένος Κωνσταντόπουλος. Στο 60' αποβλήθηκε για διαμαρτυρία από τον πάγκο ο Γιώργος Δώνης και στο 67' ο Κωνσταντόπουλος πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα, σε δυνατό σουτ του Λάζαρ έξω από την περιοχή. Το υπόλοιπο του αγώνα κύλησε χωρίς αξιόλογες φάσεις και οι δύο «Δικέφαλοι» μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κίτρινες: Μητρόπουλος, Φούντας - Κάτσε, Κατσουράνης, Λόρενς

ΑΕΚ (Εβαλντ Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Γκερέιρο (80' Παυλής), Φούντας (90'+ Φουρτάδο), Φέτσης, Πετρόπουλος, Τσουμάγκας, Βλάχος, Αναστασόπουλος (64' Καραλής), Μπουγαϊδης, Μητρόπουλος, Κουτρουμπής

ΠΑΟΚ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Ρομπέρ (82' Πέλκας), Σίλντενφελντ, Σαλπιγγίδης, Λίνο, Λόρενς, Κωνσταντινίδης (74' Ετο), Λάζαρ, Κάτσε (46' Κουμάλο), Κατσουράνης, Καμαρά

Στα ματς που άνοιξαν την αυλαία της αγωνιστικής, η Κέρκυρα νίκησε 2-1 τον Πανιώνιο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ στα Ιωάννινα, ο ΠΑΣ με τον Πανθρακικό έμειναν στο 0-0.