2013-10-26 21:32:18
Φωτογραφία για Ολυμπιακός-Ίκαρος Χαλκίδας 99-61
Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Ίκαρο Χαλκίδας στο ΣΕΦ με 99-61, σημειώνοντας την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στην Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Ίκαρο Χαλκίδας στο ΣΕΦ και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με 99-61.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό τους και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Πλέον οι "ερυθρόλευκοι" στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση της Euroleague με αντίπαλο την Μπάγεν Μονάχου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όπου θα επιδιώξουν να πάρουν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 7/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ο αριθμός του ματς

Ο Ίκαρος Χαλκίδας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 1/18 τρίποντα. Το μοναδικό σουτ τριών πόντων των φιλοξενούμενων το σημείωσε ο Γιάννης Γκαγκαλούδης περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έλεγξαν από την αρχή το παιχνίδι και έφτασαν χωρίς δυσκολίες στο τρίτο τους θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ. Δεν αμφισβητήθηκε η κυριαρχία τους στον αγώνα σε κανένα σημείο του.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι του και αύξησε την διαφορά σταδιακά από τον Ίκαρο Χαλκίδας. Ο Περπέρογλου με καλάθι και εύστοχη έκανε το 9-2, με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει το 14-4 πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο παιχνίδι, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +13 (27-14), ύστερα από καλάθι του Άσκα για τον Ίκαρο.

Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν. Οι "ερυθρόλευκοι" διατήρησαν το προβάδισμα τους και με τρίποντο του Κώστα Σλούκα αποσπάστηκαν με 15 πόντους (33-18). Ο Παπανικολόπουλος μείωσε σε 33-20, ενώ ο Κατσίβελης με 1/2 βολές έκανε το 34-20. Ο Λο έκανε το 46-24, ενώ ο Ντάνστον με 1/2 βολές σημείωσε το 47-24. Ο Μπεκ μείωσε σε 51-31, ενώ ο Ντάνστον αύξησε την διαφορά στους 22 πόντους (53-31). Με αυτόν τον τρόπο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 59-32, έπειτα από τρίποντο του Μπρεντ Πέτγουεϊ.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του και με τρίποντο από τον Ματ Λοτζέσκι ξέφυγε με 27 πόντους από τον Ίκαρο (64-37). Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στην αναμέτρηση και με καλάθι του Αγραβάνη λίγο πριν τη λήξη της περιόδου ξέφυγαν με 33 πόντους της ομάδας του Γιώργου Καλαφατάκη.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός με τον Στράτο Περπέρογλου έκανε το 83-47 για να μειώσει ο Άσκα σε 83-49. Ο ίδιος παίκτης στο 33' μείωσε σε 85-51 για να αυξήσει την διαφορά ο Αγραβάνης με τον Ντάνστον (89-53). Ο Αγραβάνης με 2/2 βολές πέτυχε το 91-55 και ο Σλούκας έκανε το 93-55 για τον Ολυμπιακό. Ο Έισι Λο με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 41 (96-55) και ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Ικάρου μείωσε σε 96-58.

Ο Ολυμπιακός με αυτόν τον τρόπο έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 99-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 59-32, 78-45, 99-61.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 8(2), Λο 7(1), Ντάνστον 15, Σπανούλης 4, Περπέρογλου 22(1), Παπαπέτρου, Σλούκας 15(3), Σίμονς 5, Λοτζέσκι 9(1), Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 7, Κατσίβελης 3.

Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στραντ 6, Γκόβενς 11, Παπανικολόπουλος 6, Άσκα 17, Μανωλόπουλος, Σούτον 6, Γκαγκαλούδης 9(1), Σπανός, Μπορόβνιακ, Τολιόπουλος, Μπεκ 6, Μπέμπης