2013-10-28 21:00:14
Φωτογραφία για Έτοιμος ο Ολυμπιακός να επεκτείνει το σερί του και με τον Παναθηναϊκό
Με το 1/3 του πρωταθλήματος να έχει σχεδόν ολοκληρωθεί, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 25 βαθμούς, διατηρεί το αήττητό του με οκτώ νίκες και με ισοπαλία, ενώ πετάει... φωτιές στην επίθεση με 29 γκολ, έχοντας δεχτεί μόλις τρία. Απέναντι στον ΟΦΗ, οι Πειραιώτες είχαν δυο πρόσωπα, με το καλό τους να το δείχνουν στο δεύτερο μέρος, όταν μετέτρεψαν σε θρίαμβο ένα ματς που φαινόταν δύσκολο μέχρι εκείνη την στιγμή. Οι παίκτες του Μίτσελ βγήκαν στο γήπεδο μετά το ημίχρονο και είχαν μια τελείως άλλη εικόνα, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ και χάνοντας ευκαιρίες και για παραπάνω. Έβγαλαν όρεξη και πάθος στο χορτάρι και ικανοποίησαν για μια ακόμη φορά τον κόσμο τους, που βρέθηκε μαζικά στο γήπεδο για να τους χειροκροτήσει. Ο Κώστας Μήτρογλου συνέχισε το... κρεσέντο του με δυο ακόμη γκολ, φτάνοντας τα 12 στο πρωτάθλημα, ο Κάμπελ... σέρβιρε με ευλαβική συνέπεια, έχοντας τέσσερις ασίστ για γκολ, ενώ η είσοδος του Γιαταμπαρέ στην επανάληψη αντί του Βάις βοήθησε στην αλλαγή εικόνας των γηπεδούχων, που νίκησαν με το ευρύ 5-1 και πρόσθεσαν ένα ακόμη τρίποντο στο σακούλι τους. Τώρα υπάρχει το μεγάλο αιώνιο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, που όλοι καταλαβαίνουν το τι σημαίνει σε επίπεδο ουσίας και εντυπώσεων, με τους «ερυθρόλευκους» να θέλουν να επεκτείνουν το νικηφόρο σερί τους, παιρνόντας και από την έδρα του «τριφυλλιού».