2014-01-11 20:54:38
Φωτογραφία για Νέα Κηφισιά-Πανελευσινιακός 81-73
Η Κηφισιά έκανε 4 τις εντός έδρας νίκες (σε έξι ματς), με το 81-73 επί του Πανελευσινιακού και έκανε ένα ακόμα βήμα για τη σωτηρία της, στη 13η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ. Καθοριστικός ο Λιακόπουλος, των 12 πόντων, σε 7.10''.

Ήταν ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, την εξέλιξη του οποίου έκρινε το ξέσπασμα του Νίκου Λιακόπουλου (17π.) στην αρχή της τρίτης περιόδου και η συνέπεια του Δημήτρη Τσαλδάρη (20π.), από την αρχή έως το τέλος. Επίσης σημαντικά ήταν και τα ποσοστά στα τρίποντα (11/27 vs. 7/23).

Ο πρωταγωνιστής

Συνολικά, ήταν ο Τσαλδάρης, ως ο πιο συνεπής. Από εκεί και πέρα όμως, δίχως τους 12 πόντους του Λιακόπουλου στα πρώτα 7.10 της τρίτης περιόδου (ήταν ο μόνος σκόρερ της Κηφισιάς σε αυτό το διάστημα), λίγο δύσκολα οι νεοφώτιστοι στην Α1 θα διεκδικούσαν και θα απολάμβαναν αυτό που κατέκτησαν επί του Πανελευσινιακού.

Πού κρίθηκε το ματς

Στα δυο διαδοχικά τρίποντα του Σάσα Βασίλιεβιτς (11π., με 3/8 τριπ.), τα οποία εξέλιξαν το 65-60 σε 71-60, στο 35.10''. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις, όταν η κατάσταση έγινε κρίσιμη.

Ο αριθμός

Τα 3/14 σουτ του Πανελευσινιακού, στην τελευταία περίοδο μάλλον είναι ενδεικτικά του γιατί δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να αποδράσουν με τη νίκη από την Κηφισιά.

Ο αγώνας

Με ηγέτες τους Τσαλδάρη (8π. στο α' δεκάλεπτο) και Γουντς (6π.), οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς στην πρώτη περίοδο (13-9 στο 3.40, 19-13 όταν ο Κακιούζης έκανε 3/5 τα τρίποντα της παρέας του και 26-19 με σουτ του Τσαλδάρη από τα 6.75, ενώ είχαν προηγηθεί τέσσερις σερί πόντοι του Γκάρετ). Μετά ήλθε... η ανομβρία.

Η Ελευσίνα (που είχε πάρει 5 π. από τον Τζόουνς, ενώ τρεις παίκτες είχαν από 4) έκανε έξι λεπτά να σκοράρει (από το 10.50 και το 29-23 του Μάντζαρη έως το 36-25 στο 17'), με την Κηφισιά να τρέχει ένα ταπεινό 7-0 σε αυτό το διάστημα. Άπαξ όμως και βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο καλάθι η ομάδα του Σκαραφίγκα, δεν τον έχασε. Με άμυνα ζώνης υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε 0/2 διπ. και 2/9 τριπ. στη β' περίοδο, οπότε είχαν 5/7 βολές και 7 λάθη, ενώ έτρεχε ένα 13-1 στο τελευταίο τρίλεπτο, για να φτάσει στο 37-35 του ημιχρόνου.

Ενόσω ο Λιακόπουλος αποτελούσε τη μόνη λύση για την Κηφισιά στην εκκίνηση του γ' δεκαλέπτου (είχε και τους 7 πόντους έως το 44-43, στο 23.30), οι Παπαμακάριος, Τέρνερ και Φαγιέ συνεργάστηκαν για να δώσουν στον Πανελευσινιακό το πρώτο του προβάδισμα (41-43, 23'). Ο Παπαμακάριος έκανε τρεις τις αλλαγές στο πάνω χέρι (44-46), πριν ο Λιακόπουλος τις κάνει τέσσερις (49-46, 27'). Ο ίδιος με βολές διαμόρφωσε το 51-46 για να φτάσει τους 12 πόντους σε 6.10''!

Ακολούθως, προστέθηκε ο Κρόκερ, με τους Μάντζαρη και Τέρνερ να είναι η απάντηση έως το 57-56 του 30'. Τι είχε η τρίτη περίοδος; 2/5 τριπ. και 10/13 βολές για τους μεν (σημειωτέον, δεν είχαν μια ασίστ) και 2/9 τριπ. και 7/8 βολές για τους δε, με τα δίποντα να είναι δευτερευούσης σημασίας και για τους δυο.

Ο Τσαλδάρης έκανε ένα βήμα μπροστά και στην τελευταία πράξη: είχε 5π. έως το 65-57, στο 33' -και 16 στο σύνολο, με τον Σκαραφίγκα να καλεί τάιμ άουτ (στο 8-1 της Κηφισιάς). Όχι ότι άλλαξε κάτι. Γιατί ο Βασίλιεβιτς με back to back "βόμβες", διαμόρφωσε το 71-60 στο 35.10 (ο Παπαμακάριος έκανε 5 τις ασίστ του). Η Κηφισιά είχε 11/26 τριπ., ενώ όλοι οι γηπεδούχοι... τα έκαναν 7/21 όταν ο Δημακός δημιούργησε το 73-68 (37'). Η συνέπεια του Τσαλδάρη και οι πρωτοβουλίες των Λιακόπουλου και Βασίλιεβιτς ήταν τα "γιατί" του 80-70 (39.15'') και επί της ουσίας του τέλους το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 37-35, 57-56, 81-73

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 11(3/8τρ), Λιακόπουλος 17(1τρ, 9κερδ. φάουλ), Κρόκερ 10(2), Κομποδιέτας, Γκάρετ 6(6ρ), Γουντς 8(5ρ), Τσαλδάρης 20(3/5τρ), Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 6(2), Μπάρλος 3.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Παπαμακάριος 14(1/5τρ, 6ασ), Ρέιλι-Ρος 18(2), Δημακός 3(1/5τρ), Τζόουνς 14(1τρ, 5ρ, 1κλ), Φαγέ 3(1/5τρ, 6ρ), Τέρνερ 12(12ρ), Μάντζαρης 9(1), Αβραμίδης.