2014-03-20 00:01:54
Φωτογραφία για Δεν ήταν γραφτό του να αποκλείσει την Μάντσεστερ
Ο Ολυμπιακός αποχωρεί από το Champions League με ψηλά το κεφάλι, έχοντας πραγματοποιήσει φέτος εξαιρετική πορεία στην Ευρώπη. Οι Πειραιώτες πάλεψαν στο Ολντ Τράφορντ, έκαναν αρκετές ευκαιρίες και απείλησαν συχνά την εστία των Άγγλων, αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν ένα γκολ το οποίο θα τους έδινε την πρόκριση στα προημιτελικά. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας ηττήθηκαν με 3-0 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του θεσμού, με τον Φαν Πέρσι να σημειώνει χατ-τρικ. Ο Ολυμπιακός μπήκε αγχωμένος κι έκανε πολλά αβίαστα λάθη στο κέντρο, τα οποία, ωστόσο, δεν του στοίχησαν. Προβλήματα παρουσίασε και στην αμυντική του λειτουργία με τα δυο γκολ να έρχονται από το πέναλτι του Χολέμπας στον Φαν Πέρσι στο 25', ενώ και το δεύτερο του Ολλανδού ήρθε από τα αριστερά, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, με τον Ρούνεϊ να φεύγει από τον διεθνή αριστερό μπακ και να βγάζει την ασίστ στον Φαν Πέρσι. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουνάιτεντ πήρε προβάδισμα πρόκρισης από νωρίς (51') με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φαν Πέρσι κι έκτοτε έβγαλε φάση μόλις στο 84' με τον Ρούνεϊ να σουτάρει άουτ και τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που ήλεγχε το ματς, αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να παραβιάσει την εστία του Ντε Χέα, που κράτησε όρθια την ομάδα του. Οι παίκτες του Μίτσελ πίεσαν στο τελευταίο εικοσάλεπτο τον αντίπαλο τους ο οποίος είχε κλειστεί στα καρέ του αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.