2014-03-29 18:00:05
Φωτογραφία για Δεν χάλασε το χατίρι της Βέροιας ο Παναιτωλικός
Παναιτωλικός και Βέροια ήρθαν ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0) στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής, αποτέλεσμα που δεν άφησε κανέναν ανικανοποίητο. Στη "ζυγαριά" το κίνητρο της Βέροιας ήταν μεγαλύτερο, καθώς η ομάδα της Ημαθίας παλεύει για τη σωτηρία της, εν αντιθέσει με τον Παναιτωλικό που έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στη Super League και την επόμενη σεζόν, ενώ δεν έχει βλέψεις για υψηλότερα. Με αυτά τα δεδομένα η Βέροια παρατάχθηκε για να αποσπάσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στο Αγρίνιο και εν τέλει κατάφερε να πετύχει τον στόχο της, επιστρατεύοντας στο τέλος και το "κόλπο" των καθυστερήσεων. Ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και μετά το ημίωρο κατάφερε να γίνει πιο απειλητικός, όμως ο Καντιμοίρης δεν είχε πολύ δουλειά. Το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ και με ελάχιστες καλές στιγμές. Στο δεύτερο μέρος η Βέροια ήταν και πάλι πιο δραστήρια, με τον Μπεν να ψάχνει τους χώρους για να απειλήσει, έχοντας ένα καλό σουτ στο 62’, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ράφαελ
. Μετά το 70’ και από την πίεση της εξέδρας, ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές και άρχισε να κλείνει τους «κυανέρυθρους» στα καρέ τους. Ο Πόι που επανεμφανίστηκε και ο Ανέν είχαν καλές στιγμές. Στα τελευταία λεπτά, ήταν συνεχείς οι διακοπές από παίκτες της Βέροιας, γεγονός που έκοβε τον ρυθμό του αγώνα. Ο Καμαρά δεν μπόρεσε να σκοράρει στις καθυστερήσεις και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Το 0-0 φέρνει τον Παναιτωλικό στους 39 βαθμούς, ενώ η Βέροια έφτασε τους 32.