2014-05-18 23:37:51
Φωτογραφία για Απίστευτος θρίαμβος για τη Μακάμπι
Η Μακάμπι Τελ Αβίβ διέλυσε όλα τα προγωνστικά, νίκησε έπειτα από έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στην παράταση (98-86) τη Ρεάλ Μαδρίτης και κατέκτησε την Ευρωλίγκα σε μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία της διοργάνωσης. Το παιχνίδι άρχισε με τη Μακάμπι να προηγείται με 7-13 της Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Μπουρούσης ήταν ο μόνος που ξεχώριζε από τη Ρεάλ που όταν βρήκε ρυθμό με τον Ρούντι έκανε ένα επιμέρους 9-2 για να περάσει μπροστά με 16-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ρέγιες έκανε τεράστια ζημιά στους Ισραηλινούς. Ο Ισπανός ανανέωνε συνέχεια τις επιθέσεις της ομάδας του, σκόραρε σε κάθε ευκαιρία και έτσι η ομάδα του Λάσο πήρε προβάδισμα 9 πόντων (30-21), αλλά η ομάδα του Μπλατ δεν τα παράτησε και μάζεψε γρήγορα τη διαφορά. Ο Μπλούθενταλ με τρίποντο ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 12-5 για τους Ισραηλινούς και το ημίχρονο τελείωσε 35-33 υπέρ της Ρεάλ
. Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και το ματς να έχει πάει ακριβώς στον ρυθμό που ήθελε η Μακάμπι. Έτσι οι Ισραηλινοί πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Σμιθ με 47-49. Ο Λάσο έριξε και πάλι στο παρκέ Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Φελίπε Ρέγιες και η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε μπροστά με 55-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο το παρκέ μετατράπηκε σε… αρένα. Το παιχνίδι  ήταν συγκλονιστικό και οι μάχες εντυπωσιακές τουλάχιστον. Στο 34’ οι Ισραηλινοί πέρασαν μπροστά με 61-63. Η Ρεάλ, όμως, με σερί 6-0 προσπέρασε με 67-63. Αλλά η Μακάμπι έκανε γρήγορα το 67-67 με τον Ράις μέσα σε ένα λεπτό. Μάλιστα οι Ισραηλινοί πέρασαν μπροστά με 69-73 στο 39’ με καλάθι του Ράις, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης με 4/4 βολές (από Ροντρίγκεθ και Μπουρούση) έφερε το ματς στα ίσα (73-73). Στην τελευταία επίθεση ο Ράις επιχείρησε τρίποντο ολομόναχος αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στην παράταση ο Ράις έκανε ό,τι δεν έκανε στην κανονική διάρκεια. Μαζί με τον Χίκμαν αποτελείωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης και οδήγησε την ομάδα του σε έναν απίστευτο θρίαμβο.

Πηγή: superbasket.gr