2014-07-02 02:13:33
Φωτογραφία για Όταν λύγισε ο Χάουαρντ το Βέλγιο νίκησε την Αμερική
Το Βέλγιο πανηγύρισε το εισιτήριο για τις 8 κορυφαίες ομάδες του Μουντιάλ, ύστερα από τη νίκη του με 2-1 επί των ΗΠΑ στην παράταση. Η ομάδα του Κλίνσμαν είχε σε δαιμονισμένη βραδιά τον τερματοφύλακα της, Χάουαρντ. Οι Βέλγοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έχασαν σωρεία ευκαιριών για να πετύχουν περισσότερα γκολ.Ο πολύπειρος γκολκίπερ όμως με απίστευτες επεμβάσεις, κράτησε ανέπαφη την εστία του για 93’. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας του αγώνα λίγο έλειψε οι Αμερικανοί να «κλέψουν» το παιχνίδι. Ο Τζόουνς πάσαρε με κεφαλιά στον Βοντολόφσκι και αυτός αμαρκάριστος από κοντά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Ο Χάουαρντ νικήθηκε στην παράταση αρχικά από τον Ντε Μπρούιν στο 93΄ και εν συνεχεία από τον Λουκάκου στο 105'. Στο 107' ο Γκριν μείωσε για τους Αμερικανούς. Στην συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε μία άγρια ομορφιά και στο 114’, οι ΗΠΑ λίγο έλλειψε να φέρουν το ματς στα ίσα. Ύστερα από κομπίνα σε φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Ντέμπσεϊ, ο οποίος εξ επαφής νικήθηκε από τον Κουρτουά. Στα εναπομείνασα λεπτά, το Βέλγιο κατάφερε να διατηρήσει έστω και δύσκολα, το υπέρ του αποτέλεσμα και να πανηγυρίσει την πολυπόθητη πρόκρισης στους «8» του Μουντιάλ, όπου θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή.