2012-04-24 23:00:10
Φωτογραφία για Νίκησε και... μείωσε ο Φοίνικας Σύρου
Μετά από ένα παιχνίδι – διαφήμιση του βόλεϊ, ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε του Ηρακλή με 3-2 σετ στον τρίτο τελικό και οδηγεί τη σειρά των τελικών και σε 4ο παιχνίδι, που είναι προγραμματισμένο για αύριο (25/4) στις 7 μ.μ. στη Σύρο.

Ο Φοίνικας έδειξε να το θέλει περισσότερο και με κορυφαίους τους Ντόγκιτς και Μπρίσιτς πήρε τη νίκη με 3-2 σετ, στον τρίτο τελικό της Volleyleague με αντίπαλο τον Ηρακλή και πλέον, ανανέωσε το »ραντεβού» της με τον «γηραιό» αύριο (25/4) στο νησί της Σύρου, όπου στις 7 μ.μ. (Novasports) θα διεξαχθεί ο 4ος τελικός. Να υπενθυμίσουμε πως η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγείται 2-1 στις νίκες και πρωταθλήτρια ομάδα θα αναδειχθεί αυτή που θα τις τριτώσει.

Στον αγωνιστικό τομέα, ο Ηρακλής σαν σε... προπόνηση πήρε το πρώτο σετ, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη πίεση με την ομάδα της Σύρου να προσπαθεί να βρει τα... πατήματά της. Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο σετ, με τους παίκτες του Νίκου Νεόφυτου να παρουσιάζονται βελτιωμένοι στην άμυνα και με πρώτα «όπλα» τους Ντόγκιτς και Μπρίσιτς στην επίθεση να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα
. Ο Γκόρτσανιουκ βοήθησε σημαντικά στο μπλοκ και στην κατάκτηση του τρίτου σετ από τους γηπεδούχους, ενώ τα... πάνω κάτω ήρθαν στο 4ο σετ. Ο Φοίνικας Σύρου προηγήθηκε με 20-15, αλλά οι παίκτες του «γηραιού» έκαναν ένα απίστευτο σερί 10-0 και έκαναν το 2-2.

Με αναπτερωμένο το ηθικό, ο «γηραιός» προηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του τάι μπρέικ αλλά τα διαδοχικά λάθη του Ντεσπέιν, που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα αλλά και το μπλοκ του Γκόρτσανιουκ από την άλλη πλευρά, όπως επίσης οι επιθετικές λύσεις από Ντόκιτς και Μπρίσιτς έδωσαν το σετ και το παιχνίδι στον Φοίνικα Σύρου.

Οι νησιώτες το πανηγύρισαν με την... ψυχή τους μετά το τέλος του αγώνα, κάνοντας τα γνωστά «ΟΛΕ» με τους φιλάθλους που γέμισαν το κλειστό της Ερμούπολης.

Τα σετ: 16-25, 25-18, 25-19, 20-25, 15-12.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2, Θάνος 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 1 (1/3 επ., 40% υπ. - 40% άριστες), Ντόκιτς 28 (23/50 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 15 (10/23 επ., 5 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Κουρούπης -λ 50% υπ. - 28% άριστες / Μπρίτσιτς 8 (8/16 επ., 67% υπ. - 42% άριστες), Νικηφορίδης, Αρβανίτης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 14 (12/23 επ., 2 άσοι, 67% υπ. - 51% άριστες), Ντεσπέιν 22 (20/47 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης 4 (1/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 14 (7/15 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Κράβαρικ 17 (14/34 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ (65% υπ. - 52% άριστες) / Μποζίδης, Κολτσιάκης, Πελεκούδας 2, Εφραιμίδης.