2012-04-28 21:15:07
Φωτογραφία για ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ «ΣΚΟΥΠΙΖΟΥΝ»! ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 66-87
Σαν... σίφουνας πέρασε από το κλειστό της Νέας Σμύρνης, ο Ολυμπιακός σκορπίζοντας τον Πανιώνιο με 66-87, κάνοντας το 3-0 στη σειρά και τώρα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στους τελικούς του πρωταθλήματος Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, είχαν επίθεση για... σεμινάριο, αφού Χάινς, Σπανούλης, Πρίντεζης και Παπανικολάου είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα στην άμυνα του Πανιωνίου και αυτό ήταν το βασικό στοιχείο που οδήγησε τους ερυθρόλευκους στο 3-0. Από την πλευρά των "Πανθήρων" πολύ καλός ήταν ο Μπίλι Κιζ που σημείωσε 18 πόντους.

Πανιώνιος και Ολυμπιακός ξεκίνησαν κεφάτα το παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη προηγήθηκαν με 9-15 στο 7ο λεπτό, όμως για ένα δίλεπτο η επιθετική αδράνεια των παικτών του Ολυμπιακού έδωσε την ευκαιρία στον Πανιώνιο να κάνει ένα 4-0 και να μειώσει στο 13-15. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 18-22.

Στο δεύτερο δεκάλπετο ο Ολυμπιακός "άνοιξε" τον ρυθμό του και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει διψήφια διαφορά πόντων (22-34) για πρώτη φορά στο 16ο λεπτό. Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς πήγαν στα αποδυτήρια με 32-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στο σκηνικό του αγώνα. Από την πλευρά του Πανιωνίου ο Μπίλι Κιζ κρατούσε την ομάδα μόνος του, αλλά ο Ολυμπιακός είχε ανοίξει ήδη πολύ την ψαλίδα. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 53-66.

Η διαφορά που είχε εξασφαλίσει ο Ολυμπιακός ήταν αδύνατο να ανατραπεί στην τελευταία περίοδο και έτσι ο χαρακτήρας του τέταρτου δεκάλεπτου ήταν απλά διαδικαστικός, με τους ερυθρόλευκους να φεύγουν με τη νίκη με 66-87, "σκουπίζοντας" τη σειρά των ημιτελικών με 3-0.

Δεκάλεπτα: 18-22, 32-45, 53-66, 66-87