2015-09-08 13:50:49
Φωτογραφία για Παίξαμε για την αξιοπρέπεια μας και μείναμε όρθιοι
Αυτή τη φορά η Ελλάδα τα πήγε καλά αμυντικά και κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Βουκουρέστι, μένοντας στο 0-0 με τη Ρουμανία, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Euro 2016. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι είχε πολύ κακό ρυθμό. Η Ελλάδα δεν κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες στιγμές στα καρέ του Ταταρουσάνου, με τον Μήτρογλου να είναι στο μεγαλύτερο διάστημα στατικός και τους συμπαίκτες του να μην βρίσκουν τρόπους να τον τροφοδοτήσουν. Στον αντίποδα οι Ρουμάνοι βρήκαν κενούς διαδρόμους και επιχείρησαν να προκαλέσουν ρήγματα στην ελληνική άμυνα, με παιχνίδι από τα πλάγια. Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε για τους Ρουμάνους στο 17ο λεπτό όταν ο Μπουντέσκου βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Καρνέζης κατάφερε να αποκρούσει σωτήρια με τα πόδια σε κόρνερ. Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με τους Ρουμάνους να έχουν την πρωτοβουλία και τους Έλληνες να αμύνονται σωστά, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πατήσουν με αξιώσεις την περιοχή του Καρνέζη
. Στο 56' είχαμε το πρώτο αξιόλογο σουτ για την Ελλάδα με τον Κονέ να στέλνει την μπάλα να περάσει λίγο πάνω από την εστία του Ταταρουσάνου, ενώ στο 74' η Ρουμανία απείλησε με τον Τόρζε να σουτάρει και τον Καρνέζη να αποκρούει με τα πόδια σε κόρνερ. Στο 84' ο Κονέ επιχείρησε και πάλι να νικήσει με μακρινό σουτ του τον Ταταρουσάνου, όμως ο Ρουμάνος τερματοφύλακας μπλόκαρε σταθερά. Τα λεπτά κύλησαν και το τελικό σφύριγμα του Κουλμπάκοφ βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0). Η Εθνική κατάφερε έτσι να κερδίσει τον τρίτο της βαθμό στον όμιλο, ενώ οι Ρουμάνοι έχασαν έδαφος στη «μάχη» για την απ' ευθείας πρόκριση.