2015-10-22 23:07:02
Φωτογραφία για Απομακρύνεται η πρόκριση για τον Αστέρα Τρίπολης
Τη δεύτερη ήττα σε τρεις αγώνες στον 11ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε ο Αστέρας Τρίπολης, χάνοντας 1-2 στο "ΓΣΠ" από την πρωταθλήτρια Κύπρου, ΑΠΟΕΛ. Στον  έναν βαθμό έμεινε πλέον η ομάδα του Στάικου Βεργέτη, στους 3 πήγε ο ΑΠΟΕΛ, ενώ 2-2 έληξε το άλλο ματς του ομίλου, ανάμεσα στην Σάλκε και τη Σπάρτα Πράγας στην Γερμανία (7β. οι Γερμανοί, 5 οι Τσέχοι). Το ματς άρχισε ιδανικά για τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό! Ο Μπερτόγλιο έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, ο οποίος την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Λούι, με τον τελευταίο να σουτάρει στην κίνηση για το 1-0! Η ομάδα της Τρίπολης ήταν καλά στημένη αμυντικά, ωστόσο στο 33' οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ (από πλάγια) που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Τελικά το 1-1 ήρθε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτο μέρους, από τα 11 βήματα
. Ο Ρώσος διαιτητής Εσκόφ καταλόγισε σωστά πέναλτι σε χέρι του Γιάννου μέσα στην περιοχή και ο Καβενάγκι με ψύχραιμη εκτέλεση ισοφάρισε για τον ΑΠΟΕΛ. Η ανωτερότητα της ομάδας του Κετσπάγια συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Οι Κύπριοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 47' με καλό σουτ Στίλιτς (απέκρουσε ο Θεοδωρόπουλος), ενώ στο 59' ο τερματοφύλακας του Αστέρα, έκανε φοβερή απόκρουση σε εξ επαφής κεφαλιά του Εφραιμ! Στο ίδιο λεπτό ωστόσο ήρθε το δεύτερο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, όταν μετά το κόρνερ του Στίλιτς, ο Καρλάο με καρφωτή κεφαλιά, έγραψε το 2-1. Ο Αστέρας προσπάθησε για την ισοφάριση και είχε μία καλή στιγμήστο 53' με το σουτ του Μπερτόγλιο, αλλά η μπάλα κόντραρε στο σώματα. Ο ΑΠΟΕΛ άγγιξε το γκολ και στο 80' με δυνατό σουτ του Χαραλαμπίδη, ωστόσο ο Θοεωρόπουλος είπε «όχι» για να παραμείνει μέχρι τέλος το 2-1 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.