2016-03-18 01:34:12
Φωτογραφία για ΕΣΠΑΣΑΝ... ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΤΟ ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ - ΧΙΜΚΙ! *VIDEO HIGHLIGHTS*
Μεγάλη εντός έδρας νίκη πέτυχε η Μπάμπεργκ με 84-79 κόντρα στην Χίμκι, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Νίκο Ζήση. Η επικράτηση αυτή δίνει στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι... ελπίδες για τη συνέχεια του Top 16 και τον στόχο της πρόκρισης.

Με εκπληκτική ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ επικράτησε της Χίμκι για την 11η αγωνιστική και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η γερμανική ομάδα πήρε την 5η της νίκη στον όμιλο του Ολυμπιακού, υποχρεώνοντας την Χίμκι στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Ιβάνοβιτς στην 6η της ήττα. Η Μπάμπεργκ δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα (17 πόντοι), οπότε στο σενάριο που οι δυο ομάδες ισοβαθμίσουν την τελευταία αγωνιστική η Χίμκι... έχει το προβάδισμα.

Παράλληλα, αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ αύριο (18/3) τότε και οι 3 ομάδες θα έχουν από 5 νίκες με 3 αναμετρήσεις να απομένουν Οι παίκτες του Τρινκιέρι στο εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτό τους εκτέλεσαν άψογα τις οδηγίες του προπονητή τους, «έσφιξαν» πολύ την άμυνά τους (15π) και με εξαιρετική παραγωγικότητα στην επίθεση (28π) ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έφτασαν τελικά στη μεγάλη νίκη.

Από τους κορυφαίους της αναμέτρησης ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος έπαιξε για 33 λεπτά και είχε 16 πόντους (2/4 διπ, 3/4 τριπ, 3/4 β), 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 λάθη.

Δεκάλεπτα: 16-17. 40-40, 56-64, 84-79.

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μελί 7 (1τρ, 13ρ), Ζήσης 16 (3τρ, 8α), Νίκολιτς, Στάιγκερ, Τάις 5 (1), Ουάναμεϊκερ 25 (1τρ, 7ρ), Στρέλνιεκς 6, Χάρις 4, Μίλερ, Χέκμαν 3, Ραντόσεβιτς 18.

Χίμκι (Ιβάνοβιτς): Ράις 9 (1τρ, 11α), Σβεντ 14 (2), Ντράγκιτς 14 (2), Όγκουστιν 10, Μπουν 8, Κόπονεν 9 (2), Βιάλτσεφ 2, Μόνια 3 (1τρ, 6ρ), Χάνικατ, Ντέιβις 10 (1).