2016-10-30 22:00:28
Φωτογραφία για Ο Μάτος χάλασε τη σούπα στη Τούμπα
Ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν τελικά αυτό που έκρινε το ντέρμπι της Τούμπας μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Οι δυο ομάδες όδευαν προς μια ισοπαλία αλλά ο Μάτος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας στον Δικέφαλο του Βορρά το πολύτιμο τρίποντο. Στο πρώτο ημίχρονο της Τούμπας είδαμε έναν αγνώριστο ΠΑΟΚ. Η ομάδα με τις περισσότερες τελικές στο πρωτάθλημα είναι ζήτημα να δημιούργησε δύο καλές φάσεις μέσα σε 45 λεπτά. Αντίθετα, η ΑΕΚ, η οποία ήταν παντελώς ακίνδυνη μέχρι εκείνη τη στιγμή, στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία, με τον Αλμέιδα να αστοχεί μόνος από το ύψος του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Μπίσεσβαρ στη θέση του Σάχοφ άλλαξε αμέσως τη μορφή του ματς και την εικόνα του ΠΑΟΚ. Ο ίδιος έκανε αισθητή την παρουσία του με ένα σουτ στο 65′, ενώ λίγο αργότερα, σέντρα του Μάτος από τα δεξια δε βρήκε κανέναν στο ύψος της μικρής περιοχής. Η ΑΕΚ όμως ήταν και πάλι αυτή που έκανε την πιο καθαρή φάση, έχοντας δοκάρι σε σουτ του νεοεισελθόντα Χριστοδουλόπουλου στο 74' . Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα μείνει μέχρι τέλους, στο 95′ ό Μάτος λύτρωσε τον ΠΑΟΚ! Μετά από σέντρα του Περέιρα, ο Μαλεζάς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στον Βραζιλιάνο και αυτός έγραψε το τελικό 1-0!