2020-09-11 21:02:58
Φωτογραφία για Νίκη του Άρη με φωνές της Λαμίας

Αν και έμεινε πίσω στο σκορ (1-0) ο Άρης τελικά έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1 της Λαμίας στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα.  Η Λαμία ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία στο 7ο λεπτό. Κάθετη πάσα για τον Βιγιάλμπα που ξέφυγε από τον Σάκιτς, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και πέρασε άουτ. Εφτά λεπτά αργότερα υπήρξε νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, αλλά το σουτ του Βασιλόγιαννη πέρασε άουτ. Ο Άρης απάντησε στο 29ο λεπτό, όταν ο Γκανέα από τα αριστερά μπήκε μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Επασί μπλόκαρε εύκολα. Στο 38΄ η Λαμία τελικά άνοιξε το σκορ, αφού ο Ρόμανιτς ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Άρης έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει απέναντι στην διαβασμένη Λαμία. Μάλιστα, στο 64ο λεπτό, μετά από αδράνεια της άμυνας του Άρη, ο Νιάσε σκόραρε προ κενής εστίας
. Ο Διαμαντόπουλος, όμως, είδε φάουλ στη φάση, ακυρώνοντας το τέρμα και διατηρώντας την απόφαση του μετά την επικοινωνία με τον VAR. Όλα αυτά μέχρι το 72ο λεπτό, όταν και ήρθε η ισοφάριση σε 1-1. Ο Λόπεθ πήρε την κεφαλιά, νίκησε τον Επασί και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ενώ, πέντε λεπτά αργότερα η γηπεδούχος ομάδα πήρε το προβάδισμα με 2-1, όταν ο Μπρούνο Γκάμα ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε Μπερτόλιο. Στο 81' ο Μπερτόγλιο βγήκε στην αντεπίθεση πίσω από το κέντρο, πέρασε τον Επασί και έγραψε το 3-1 σε κενή εστία. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Άρης έφτασε στη νίκη με ανατροπή στην πρεμιέρα. Η ομάδα της Φθιώτιδας πάντως διαμαρτύρεται για τις διαιτητικές αποφάσεις του Διαμαντόπουλου, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε το γκολ του Νιάσε που δεν μέτρησε, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται και για το πέναλτι που πήρε ο Άρης για να κάνει το 2-1.