2012-12-23 21:06:05
Φωτογραφία για ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 3-0...
Σε περίπατο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το ντερμπι με τον ΠΑΟΚ, το οποίο διέσυρε 3-0 στο κλειστό του Ρέντη (25-15, 25-18, 25-22) και πέτυχε την 11η συνεχόμενη νίκη του στην Α1, ξεφεύγοντας έντεκα πόντους από τους διώκτες του.

Τίποτε δεν φαντάζει ικανό να ανακόψει την ξέφρενη πορεία του Ολυμπιακού προς την επιστροφή του στην κορυφή της Α1 στο βόλεϊ! Η «αρμάδα» του Δημήτρη Καζάζη αποδίδοντας εκπληκτικά έκανε σκόνη και ...θρύψαλα τον δυνατό ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη (25-15, 25-18, 25-220 και πέτυχε με εμφατικό τρόπο την 11η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικέ,ς ολοκληρώνοντας εντυπωσιακά τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2012.

Πλέον ο Θρύλος μετά το κλείσιμο του πρώτου γύρου προηγείται 11 ολόκληρους βαθμούς από τους Άρη και Παμβοχαϊκό, που ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση με 21 πόντους και ουσιασιτκά έχιε κλειδώσει από τα ...Χριστούγεννα την κατάληψη της πρωτιάς που χαρίζιε το απόλυτο πλεονέκτηαμ έδρας στα επερχόμενα πλέι – οφ!

Επίσης, ο Θρύλος πανηγύρισε την 17η συνεχόμενη νίκη του σ' όλες τις διοργανώσεις ακι τίποτε δεν φαντάζει ικανό να ανακόψει τη πορεία του προς την κατάρριψη πολλών ρεκόρ!

Παρουσία 500 πιστών τους οπαδών οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν αφιονισμένοι στοπ τάραφλεξ και φρόντισαν από τους πρώτους κιόλας πόντους να δείξουν στους αντιπάλους τους ποιός είναι το αφεντικό της αναμέτρησης

Με μπροστάρη έναν εκπληκτικό Μπόγιαν Γιορντάνοφ και συμπαραστάτες τους Χριστοφιδέλη, Γιούρισιτς, ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και έφτασε με εμφατικό τρόπο στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 215-15.

Ανάλογη εξέλιξη είχε και το δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί σ' όλα τα μήκη καιπλάτη του γηπέδου φτάνοντας στο 25-18.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε και μέχρι το 18-20 ήταν μπροστά στο σκορ. Εκείνη τη στιγμή ανέλαβε ...δράση ο αρχηγός του Θρύλου Κώστας Χριστοφιδέλης. Με μία σούπερ προσπάθεια στην επίθεση και δύο άσους, από τον αρχηγό του ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 21-20 και έβαλε το νερό στο αυλάκι, για την κατάκτηση του σετ με 25-22 που του χάρισε ακόμη ένα τρίποντο!

Tα σετ: 25-15, 25-18, 25-22