2014-01-09 22:08:23
Φωτογραφία για ΗΞΕΡΕ... ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ Ο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ!
Η Φενέρμπαχτσε και η Μπαρτσελόνα διασταύρωσαν τα... ξίφη τους στην 2η αγωνιστική του Τοπ-16, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να προέρχεται από την ήττα στο ΣΕΦ, ενώ αντίθετα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν επικρατήσει της Εφές.

Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί και στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης και είχαν από μία ήττα η καθεμία.

Δίχως τον αρχηγό της, η Μπαρτσελόνα «άλωσε» την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 73-76 και έκανε το 2/2 στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Πραγματικό ντέρμπι το ματς σε ένα κατάμεστο κλειστό, με τους «μπλαουγκράνα» να είναι γενικώς ανώτεροι και να παίρνουν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα, αν και στο τέλος πήγαν να χάσουν ότι με κόπο κατάφεραν, όταν απώλεσαν την υπέρ τους διαφορά και είδαν τον Μπογκντάνοβιτς να αστοχεί αφύλαχτος(!) για τρεις, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Η Μπαρτσελόνα πήρε μεγάλη νίκη, έχοντας τον Κώστα Παπανικολάου σε πολύ καλή μέρα.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 39-39, 56-58, 73-76