2014-01-09 22:31:43
Φωτογραφία για Καλύτερος ο Ηρακλής αλλά το γκολ το έβαλε ο ΠΑΟΚ
Ο Ηρακλής φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ στο «Καυτανζόγλειο» στο πλαίσιο του πρώτου από τα δύο ματς που θα κρίνουν ποιος θα περάσει στους «8» του Κυπέλλου, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει με τη νίκη με 1-0, μετά το γκολ του Αθανασιάδη στο 58’. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν σε ένα ματς στο οποίο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι είχαν τα ηνία. Χαρακτηριστικό, ήταν άλλωστε, ότι σε κάποια στιγμή η κατοχή βρισκόταν στο 60%-40% για τον «Γηραιό». Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έδειχνε ακίνδυνος έχοντας μόλις μία ευκαιρία, ενώ στο δεύτερο μπήκε δυνατά και κατάφερε να σκοράρει. Από εκεί κι έπειτα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα, όμως δεν τα κατάφεραν, όντας σαφέστατα καλύτεροι από τους παίκτες του Στέφενς σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού! Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά από αυτή τη νίκη, ο ΠΑΟΚ έσπασε ένα αρνητικό σερί. Ο ίδιος μετρούσε 13 ματς χωρίς νίκη στην έδρα του Ηρακλή, τα τελευταία 16 χρόνια (7 ήττες, 6 ισοπαλίες). Στα αξιοσημείωτα, είναι το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ είχε ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, όπως επίσης και το ότι ο Ηρακλής ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες μετά και την αποβολή του Σαββίδη με δεύτερη κίτρινη στο 90+2’. Στο παιχνίδι, τέλος, έκανε το ντεμπούτο του και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΠΑΟΚ, Μαντούρο, ενώ έπαιξε και ο Έργκους Κάτσε!