2015-04-10 23:48:11
Φωτογραφία για Ο Ολυμπιακός έκανε προπόνηση με Νίζνι ενόψει Βαρκελώνης
Μπορεί να ήταν αδιάφορο βαθμολογικά ματς αυτό του Ολυμπιακού με τη Νίζνι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έπρεπε να πάρουν τη νίκη για να ικανοποιήσουν τον κόσμο που πήγε στο κλειστό του Φαλήρου και παρακολούθησε τον αγώνα από κοντά. Και οι Πειραιώτες αυτό έπραξαν. Πήραν τη νίκη με σκορ 77-70 και κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου. Πηγαίνοντας πλέον στην Βαρκελώνη για τα play off και τη συνέχεια της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα, μετά και την νίκη της Ρεάλ με 99-83 επί της Ζαλγκίρις. Παιχνίδι προετοιμασίας για τις αναμετρήσεις που ακολουθούν χαρακτήρισε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αυτή με τη Νίζνι, εντοπίζοντας θετικά και αρνητικά σημεία στην εμφάνιση."Είναι σημαντικό ότι κλείσαμε το Top16 με νίκη σε ένα παιχνίδι που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ήταν δύσκολο να βρεις κίνητρο. Θέλαμε να το δούμε ως παιχνίδι προετοιμασίας γι' αυτά που θα έρθουν. Σε κάποια σημεία είχαμε καλή λειτουργία σε άμυνα και επίθεση. Προσπαθήσαμε να ανοίξουμε το παιχνίδι στο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε σαφές προβάδισμα, παρότι τα ελεύθερα σουτ δεν βρήκαν στόχο. Στο δεύτερο χαλάρωσε η άμυνά μας, ιδίως στην τρίτη περίοδο, στη διάρκεια της οποίας δεχθήκαμε 26 πόντους. Είναι ένα νούμερο που δεν μας χαροποιεί. Αντίθετα η δεύτερη και η τέταρτη περίοδος, που δεχθήκαμε μόλις 14 πόντους, ήταν καλές. Γενικά ήταν ένα παιχνίδι που θέλαμε να κάνουμε μια καλή εμφάνιση. Είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε και προετοιμαζόμαστε για πλέι οφ".