2015-12-11 00:30:07
Φωτογραφία για Ο Αστέρας αποχαιρέτησε την Ευρώπη με βαριά ήττα
Ο Αστέρας Τρίπολης αποχαιρέτησε την φετινή περιπέτεια στους ομίλους του Europa League με βαριά ήττα (0-4) από την Σάλκε στο "Θ. Κολοκοτρώνης". Η απουσία βαθμολογικού κινήτρου ήταν εμφανές ότι επηρέασε τους ποδοσφαιριστές του Αστέρα Τρίπολης. Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη κυνήγησαν όσο μπόρεσαν το... μερίδιό τους από το ματς ωστόσο, "μίλησε" η ανωτερότητα της Σάλκε και η ήττα ήταν αναπόφευκτη. Οι "Βασιλικοί Μπλε" πήραν από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 13' με τον Λανθαρότε, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Η δεύτερη απειλή για την εστία της Σάλκε ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με το μονοκόμματο σουτ από τον Τσοκάνη. Η συνέχεια όμως ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 29' ήρθε το γκολ για τους Γερμανούς με την κεφαλιά του Ντι Σάντο στο δεύτερο δοκάρι και αφού ο Λούι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα, στο 37' ήρθε το 2-0 με το άψογο πλασέ από τον Τσούπο-Μοτίνγκ
. Όμως, το χειρότερο για τους Αρκάδες δεν ήταν τόσο το εις βάτος τους σκορ όσο αυτό που συνέβη σε διάστημα λίγων λεπτών. Στο 63' ο Γκοϊάν έφυγε με φορείο για τα αποδυτήρια και στο 67' ο Ιγκλέσιας αποχώρησε κουτσαίνοντας για τα αποδυτήρια, με τον Στάικο Βεργέτη να δείχνει ιδιαίτερα ανήσυχος σχετικά με την κατάσταση των ποδοσφαιριστών του. Τα δύο γκολ που ακολούθησαν για τη Σάλκε με τον Τσούπο-Μοτίνγκ στο 78' και τον Μάιερ στο 86' ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο των Γερμανών, οι οποίοι πήραν το εισιτήριο για τη φάση των "32" του Europa League ως πρώτοι από τον όμιλο.