2016-03-22 17:00:24
Φωτογραφία για Οι δύο στους έξι Έλληνες κατέκτησαν μετάλλιο
Πέρασαν δώδεκα ολόκληρα χρόνια από τότε που η Ελλάδα κατέκτησε δύο μετάλλια σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Ήταν τον Μάρτιο του 2004 στην Βουδαπέστη, όταν ο Γιώργος Θεοδωρίδης ήταν τρίτος στα 60μ. και η Πηγή Δεβετζή τρίτη στο τριπλούν. Φθάσαμε στο 2016 για να δούμε και πάλι δύο εκπροσώπους του ελληνικού στίβου να ανεβαίνουν στο βάθρο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού. Στο Πόρτλαντ, όπως είναι γνωστό, η Στεφανίδη ήταν τρίτη στο επί κοντώ και η Παπαχρήστου τρίτη στο τριπλούν.

Στο Πόρτλαντ η ελληνική αποστολή έκανε πολύ καλή εμφάνιση, αν αναλογιστεί κανείς ότι η χώρα μας βρέθηκε στην 25η θέση του πίνακα των  μεταλλίων, ενώ κατετάγη 14η στη βαθμολογία σε σύνολο 51 κρατών που βαθμολογήθηκαν, βάσει της κατάταξης των αθλητών τους ανά αγώνισμα. Θυμίζουμε ότι η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε από μόλις έξι αθλητές και αθλήτριες και γι' αυτό η θέση της στη γενική κατάταξη εντυπωσιάζει. Εκτός από τις Στεφανίδη και Παπαχρήστου, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τη χώρα μας εκπροσώπησαν και οι Κυριακοπούλου (επί κοντώ), Φιλιππίδης (επί κοντώ), Μπανιώτης (ύψος), Δουβαλίδης (60μ. εμπ.). Όλοι τους προσπάθησαν για το καλύτερο. Επόμενος σταθμός για τον ελληνικό στίβο είναι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοικτού που θα γίνει το καλοκαίρι στην Ολλανδία και στη συνέχεια οι Ολυμπιακοί Αγώνες.