2016-04-04 21:01:23
Φωτογραφία για ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ... ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ! ΑΠΟΛΛΩΝ Π. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 72-77!
Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε με διαφορά 21 πόντων στο ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στον Απόλλωνα στην Πάτρα,στο δεύτερο ημίχρονο χαλάρωσε, ήταν απαράδεκτος τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά (ειδικά στην 3η περίοδο που το σκορ ήταν 28-16!!!) αλλά στο τέλος έφτασε σε μια αγχωτική νίκη.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα,επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν να προηγούνται με διαφορά 10 πόντων,7-17, 3 λεπτά πριν το τέλος της 1ης περιόδου,ο Απόλλωνας βάζοντας δύσκολα σουτ πάντως,κατάφερε να μείνει κοντά στο σκόρ,καθώς η πρώτη περίοδος έληξε με 13-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με σκοπό να καθαρίσουν όσο γρηγορότερα την αναμέτρηση και παίζοντας καλή άμυνα που,τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση,άνοιξαν γρήγορα την διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά 21 πόντων και σκορ 27-48.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε αρκετά κενά διαστήματα στην άμυνά του,που έφεραν εκνευρισμό στην επίθεση,δίνοντας την ευκαιρία στον Απόλλων μέσα από κάποια δύσκολα σουτ που πέτυχε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης και τρέχοντας ένα επιμέρους 28-16 στο 3ο δεκάλεπτο να ρίξει την διαφορά στους 9.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν όπως και στο 3ο,με τον Ολυμπιακό να μην έχει καθαρό μυαλό στην επίθεση και να είναι εκνευριστικά άστοχος (τελείωσαν τον αγώνα με 18/33 βολές),δίνοντας την ευκαιρία στον Απόλλων να μειώσει παραπάνω τη διαφορά,χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Ντίλαρντ που σημείωσε 15πόντους στο δεύτερο ημίχρονο,φτάνοντας ακόμα και στους (-3),68-71 (39').

Στο τελευταίο λεπτό το παιχνίδι πήγε στην διαδικασία των βολών με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να πάρει τη νίκη χάρη στην ικανότητα των παικτών του,που πήραν 2 διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και τον Βασίλη Σπανούλη που ήταν ψύχραιμος από την γραμμή της «Φιλανθρωπίας».

Επιμέρους σκόρ ανά δεκάλεπτο: 13-19, 14-29, 28-16, 17-13

Απόλλων (Μέξας): Αργυρόπουλος 14 (2), Ντίλαρντ 16 (3), Κουζέλογλου, Μέιερ 15 (3), Γουντς 10, Πάλμπλαντ 5 (1), Τζαουάρα, Λαμπρόπουλος 2, Σάντλερ 10 (2)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοβ 1, Αγραβάνης 9 (3), Μάντζαρης 12 (1), Παπανικολάου 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 13 (2), Χάντερ 9, Παπαπέτρου 3, Στρόμπερι 4, Ουόρικ 3, Χάκετ 3 (1)