2020-11-05 22:06:55
Φωτογραφία για Ένας ΠΑΟΚ από τα παλιά διέλυσε την Αϊντχόφεν

Ένας ΠΑΟΚ βγαλμένος από το ένδοξο ευρωπαϊκό παρελθόν του έκανε… θρύψαλα την ισχυρή Αϊντόφεν επικρατώντας με 4-1 στην Τούμπα για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Ο Δικέφαλος ήταν αγνώριστος στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος στο δεύτερο μέρος και μέσα σε 19 λεπτά πέτυχε 4 γκολ! Οι φάσεις πάντως ήταν ελάχιστες και για τις δυο ομάδες και τίποτα δεν έδειχνε ότι το σκορ θα ανοίξει στο 20′. Για να γίνει αυτό, ο Σβαμπ έκανε ένα αχρείαστο πέναλτι σε μαρκάρισμά του στον Μάλεν, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζάχαβι και έκανε το 0-1. Στο 47′, ο Ζίβκοβιτς έκανε το συρτό σουτ, ο Σβαμπ βρήκε την μπάλα όσο έπρεπε και έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς βελτιωμένοι και πιεστικοί ψάχνοντας ακόμα ένα γκολ. Αυτό δεν ήρθε στο 54′ με διπλή μεγάλη ευκαιρία από σουτ των Ελ Καντουρί και Τζόλη, αλλά ήρθε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα
. Ο Σφιντέρσκι έκλεψε, ο Σβαμπ πάσαρε και ο Ζϊβκοβιτς με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-1! Ο Δικέφαλος ήταν καταιγιστικός και τρία λεπτά αργότερα βρήκε ξανά δίχτυα! Ο Τζόλης πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, έφτασε μέχρι την περιοχή και με ωραίο σουτ έκανε το 3-1. Δε σταμάτησε όμως ούτε εκεί. Στο 68′, ο 18χρονος έβγαλε κούρσα από αριστερά, πάσαρε στον Ζίβκοβιτς και ο τελευταίος με σουτ στη γωνία έκανε το 4-1! Η Αϊντχόφεν δεν μπόρεσε ποτέ να συνέλθει, ο Τζόλης έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία στο 73′, αλλά το 4-1 έμεινε ως το τελικό σκορ του ματς με τον ΠΑΟΚ θριαμβευτή.